Policja z nowymi legitymacjami

Nowy rok przyniósł zmiany w dokumentach, którymi legitymują się policjanci. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji służbowej policjanta. Będzie on obowiązywać w latach 2023 — 2026.

Policja z nowymi legitymacjami
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 3 stycznia 2023

Czym jest legitymacja służbowa policjanta?

Legitymacja służbowa policjanta swoim wyglądem nieco przypomina dowód osobisty, którym legitymują się wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. Wykonana jest z wielowarstwowego poliwęglanu — tworzywa sztucznego. Jest ona odpowiednio spersonalizowana. Ważne dane są na niej wygrawerowane przy pomocy specjalnego lasera. Ta spersonalizowana karta identyfikacyjna ma wymiary 85,6 x 53,98 x 0,76 mm. 

Policyjne motocykle w nowej kolorystycePolicyjne motocykle w nowej kolorystyceMikołaj Frączak

Dzięki okazaniu jej nam w czasie interwencji, mamy pewność, że rzeczywiście rozmawiamy z policjantem.

Jakie informacje zawiera awers legitymacji służbowej policjanta?

Warto wiedzieć, jakie informacje znajdziemy na awersie legitymacji służbowej policjanta. Przy spotkaniu z funkcjonariuszem policji szybko sprawdzimy w ten sposób, czy dokument jest prawdziwy.

Najistotniejsze informacje, jakie znajdziemy na awersie, czyli przedniej stronie legitymacji, to nazwa jednostki organizacyjnej komendy Policji, w której policjant pełni służbę. Ponadto znajdziemy tutaj zdjęcie z wizerunkiem twarzy policjanta.

W prawym górnym rogu, na wysokości zdjęcia jest gwiazda policyjna oraz informacje: numer legitymacji (trzyliterowe oznaczenie serii oraz sześciocyfrowa numeracja karty identyfikacyjnej) oraz czarny napis z informacją WAŻNA DO 31.12.2026 r. Zaraz pod zdjęciem znajdziemy specjalny numer identyfikacyjny, imię, nazwisko i stopień.

Jakie informacje zawiera rewers legitymacji służbowej policjanta?

Na rewersie znajdziemy informację o organie wydającym z jego dokładną nazwą. Ponadto formułkę zapisu: “W przypadku znalezienia legitymacji należy niezwłocznie zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji. Nieuprawnione posługiwanie się legitymacją podlega odpowiedzialności karnej.”

Jest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniJest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniMikołaj Frączak

Na dole na tle reliefowym znajdziemy również napis POLICJA oraz miejsce, w którym są specjalnie zaszyfrowane dane, które można odczytać maszynowo. 

Jak zabezpiecza się legitymację policjanta przed fałszerstwem? 

Podobnie jak dowód osobisty, legitymacja służbowa policjanta posiada szereg zabezpieczeń, które utrudniają jej sfałszowanie. Elementy, które zabezpieczają dokument przed fałszerstwem to: 

  • specjalne tłoczenia nawierzchni, 
  • mikrodruki, 
  • elementy zabezpieczające CLU, 
  • elementy narysowane farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, 
  • linie giloszowe i specjalne mikrodruki w polu zdjęcia, 
  • dwukolorowe tło giloszowe, które jest wykonane techniką druku irysowego, 
  • tło reliefowe z napisem POLICJA, 
  • specjalny element dyfrakcyjny DOVID, 
  • element graficzny, napis POLICJA wykonany przy pomocy farby optycznie zmiennej. 

Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki

Odpowiednie zabezpieczenie dokumentu minimalizuje szansę jego podrobienia. Pozwala również specjalistom na szybkie sprawdzenie, czy jest to dokument oryginalny, czy sfałszowany.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!