Chorwacja w strefie Schengen

Chorwacja 1 stycznia 2023 r. dołączyła do strefy Schengen i unii walutowej. Z tej okazji Ursula von der Leyen złożyła wizytę w stolicy kraju – Zagrzebiu. 

Chorwacja w strefie Schengen
  • Damian Jemioło
  • /
  • 26 stycznia 2023

Chorwacja dołącza do strefy Schengen

Republika Chorwacji 1 lipca 2013 r. dołączyła do Unii Europejskiej jako 27. członek wspólnoty (wcześniej 28., tj. przed brexitem). Kraj ten musiał czekać 10 lat na dołączenie do strefy Schengen, która pozwala na bezwizowy ruch pomiędzy kilkudziesięcioma państwami Europy (nie tylko Unii Europejskiej). 

Polska dołączyła do Strefy Schengen w 2007 r., czyli zaledwie 3 lata po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Wraz z innymi państwami, o które wówczas rozszerzyła się ta organizacja. 

Jednakowa płaca minimalna w całej Unii Europejskiej? Pracodawcy są przeciwniJednakowa płaca minimalna w całej Unii Europejskiej? Pracodawcy są przeciwniJan Wróblewski

Jak wskazał premier Chorwacji – wejście do strefy Schengen to dla republiki strategiczny cel dalszej integracji z Unią Europejską. Kandydatami nadal pozostają Rumunia, Bułgaria i Cypr. Te dwa pierwsze kraje wspierają się zresztą nawzajem w kwestii wstąpienia do strefy.

Jednak niedawno dołączenie do Schengen zostało Rumunii uniemożliwione. Powoływano się wówczas na ryzyko rozgorzenia na nowo kryzysu imigracyjnego. Pomimo tego, że nielegalni imigranci do Europy przybywają głównie przez Grecję, następnie Serbię i Węgry.

Chorwacja przyjmuje euro

Jednak Republika Chorwacji dołączyła nie tylko do strefy Schengen, ale też unii walutowej. Kraj ten od dawna i tak obracał euro. W wielu miejscach turystycznych można było płacić euro praktycznie wszędzie i waluta ta była w powszechnym użytku. Można powiedzieć, że przyjęcie euro to jedynie formalność.

Chorwacki rząd upatruje się w tym jednak szansy na zatrzymanie galopującej inflacji i polepszenia sytuacji gospodarczej. Ekonomia tego kraju jest uznawana za jedną z najsłabszych w Unii Europejskiej. Przed przyjęciem euro inflacja w Chorwacji wynosiła 13,5%, podczas gdy średnia inflacja w strefie euro to 10%. 

Łatwiejsze płatności bezgotówkowe? Powstaje Europejska Inicjatywa Płatności (EPI)Łatwiejsze płatności bezgotówkowe? Powstaje Europejska Inicjatywa Płatności (EPI)Anna Malinowska

Euro uratuje Chorwację przed inflacją?

Należy jednak pamiętać, że nie w każdym kraju strefy euro inflacja jest „niska”. Najniższą może poszczycić się Francja – w październiku 2022 r. było to 7,1%. Jednak już w Estonii, w którym też obraca się euro inflacja w tym samym okresie wyniosła 22,5% i był to najwyższy wynik w Unii Europejskiej. 

Czy euro uchroni chorwacką gospodarkę? Czas pokaże. Nie ma jednak co udawać, że samo przyjęcie nowej waluty będzie równoznaczne z cudem gospodarczym. Paradoksalnie w czasach kryzysu nierzadko niezależna polityka monetarna może uratować sytuację. To m.in. przez nią w 2008 r. Polska wyszła z globalnego kryzysu obronną ręką.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!