Czy legitymacja jest dokumentem tożsamości?
Jakie są dokumenty, które potwierdzają tożsamość? W jakich sytuacjach należy bezwzględnie je okazać? Kto może o to poprosić? Wiedza na ten temat pozwoli uniknąć kłopotów oraz zaoszczędzić czas. Zapraszamy do lektury artykułu.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 24 stycznia 2023
Dokumenty pozwalające na ustalenie tożsamości danej osoby to: dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymacja szkolna/ studencka lub nauczycielska. Dane osobowe mogą znajdować się również na legitymacjach dla osób niepełnosprawnych, emerytów/rencistów czy na identyfikatorze z zakładu pracy. Czy każdego z nich można używać w sytuacjach oficjalnych, w których niezbędne jest potwierdzenie tożsamości?
Potwierdzenie tożsamości — jakie dokumenty są niezbędne?
Do potwierdzenia tożsamości można używać dowodu osobistego, dokumentu paszportowego, karty pobytu, wizy, Może być ono również ustne — za poświadczeniem osoby, która swoją tożsamość zweryfikowała właściwym do tego celu dokumentem.
Bywa, że niezbędne jest zweryfikowania tożsamości dziecka. Można to zrobić za pomocą dowodu osobistego, paszportu, aktu urodzenia i książeczki zdrowia.
Nie zostawiaj dowodu w wypożyczalni sprzętuAnna Malinowska
O przedstawienie dokumentu potwierdzającego tożsamość mogą poprosić nie tylko policjanci, ale także pracownicy urzędów, konsulatów.
Weryfikację mogą przeprowadzić także nauczyciele przedszkoli/ szkół — w celu uzyskania pewności, czy dana osoba upoważniona jest do odbioru dziecka. Taka czynność jest również niezwykle częsta w sklepach i w barach podczas zakupu wyrobów alkoholowych oraz tytoniowych, których nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim.
Czy legitymacji można używać do potwierdzania tożsamości?
Legitymacja szkolna/ studencka/ to dokument pozwalający na ustalenie tożsamości. Nie można z niej skorzystać w różnego rodzaju urzędach, nie będzie potwierdzać tożsamości w sytuacjach oficjalnych czy podczas przekraczania granic krajów (do tego celu niezbędne są dokumenty określone w przepisach np. dowód osobisty, dokument paszportowy, wiza).
Jak sprawdzić czy dowód osobisty jest gotowy?Michał Górecki
Warto o tym pamiętać, mieć na względzie, że legitymacje nie w każdym przypadku mogą być użyte. Najczęściej służą do ustalania tożsamości, sprawdzania wieku oraz potwierdzania uprawnień do zniżek przysługujących osobom w wieku szkolnym i studiującym (np. biletów komunikacji miejskiej i międzymiastowej).
Wyrażeń "ustalenie tożsamości" i "potwierdzenie tożsamości" nie można używać zamiennie — nie oznaczają tego samego.
Niektóre z dokumentów (np. dowód osobisty czy prawo jazdy) można znaleźć w aplikacji mObywatel, która ułatwia codzienne życie. Można jej użyć, by odebrać przesyłkę na poczcie, zakupić alkohol i wyroby tytoniowe w sklepie, czy podczas przejazdów komunikacją. Niestety w przypadku wizyt w sądzie, w banku, czy załatwiając sprawy notarialne nadal należy okazać dokument, nie jego elektroniczną wersję.
Warto pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Dokumentów potwierdzających tożsamość, zawierających dane nie powinno się nikomu zostawiać w zastaw, ani pozwalać na ich kserowanie. Należy zwracać uwagę, aby nie podawać numeru i serii dowodu, czy PESEL-u, które mogą ułatwić wzięcie kredytu (zwłaszcza w Internecie). W przypadku zagubienia dokumentów należy to zgłosić odpowiednim jednostkom, zastrzec oraz wyrobić nowe.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.