Legia cudzoziemska. Ukraina ma obrońców z Polski czy z Łotwy?

Powstanie jednostki, składającej się z cudzoziemców, chcących wziąć udział w odpieraniu rosyjskiej agresji, zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na prezydenckiej stronie internetowej pojawił się komunikat informujący o takiej możliwości. 

Legia cudzoziemska. Ukraina ma obrońców z Polski czy z Łotwy?
  • Krzysztof Szczepanik
  • /
  • 3 marca 2022

Legia cudzoziemska. Rekrutacja?

Zełenski zaapelował o zgłaszanie się potencjalnych ochotników do ataszatów wojskowych Ukrainy. Jednocześnie na profilu Facebook ukraińskiej ambasady w Warszawie pojawiła się lista numerów telefonów do osób mających prowadzić wstępną rekrutację. Były to jednak telefony do polsko – ukraińsko – litewskiego batalionu w Lublinie. 

Mobilizacja w Polsce? MON: to dezinformacja!Mobilizacja w Polsce? MON: to dezinformacja!Martyna Kowalska

Zwróciliśmy się w tej sprawie do oficera prasowego brygady, major Dominiki Skrzypczak. Zdementowała ona udział brygady w werbunku ochotników. - Byłoby to wbrew polskiemu prawu – powiedziała Skrzypczak. Obiecała jednak oficjalne oświadczenie w tej sprawie, jakie miałoby się ukazać na stronie brygady. Do zamknięcia tego tekstu oświadczenia jednak nie było.

MON i MSWiA milczą

Zwracaliśmy się również w tej kwestii do MON, skąd odesłano nas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tam jednak pracownica biura prasowego zażyczyła sobie pytań na piśmie. Zapytaliśmy więc między innymi:

  1. Polskie ustawodawstwo nie sprzyja oficjalnej rekrutacji obywateli RP do armii cudzoziemskich. Czy więc polskie władze zdecydują się na jakąś błyskawiczną zmianę w tej kwestii czy też jednak nie pozwolimy (oficjalnie!) Polakom walczyć w Ukrainie?
  2. Czy macie już Państwo jakieś odnotowane przykłady takiej rekrutacji (nawet wbrew przepisom). Gdzie ewentualnie powstały jakieś punkty werbunkowe? Kogo chcieliby zwerbować?
  3. Jak ci potencjalni ochotnicy mieliby być transportowani na Ukrainę? Jaka to perspektywa czasowa?
  4. Czy ci ochotnicy byliby w Polsce uzbrojeni (i jak)? 

Potężny huk nad południowo-wschodnią Polską. Spokojnie, to tylko naddźwiękowy samolotPotężny huk nad południowo-wschodnią Polską. Spokojnie, to tylko naddźwiękowy samolotMikołaj Frączak

Tu też odpowiedzi nie było. Przypominamy więc, że sama akcja ma gigantyczny odzew w polskich mediach społecznościowych. Chętni do walki za Ukrainę. Skrzykują się w grupach. Są gotowi jechać bezpośrednio na Ukrainę i tam zgłaszać się do komend uzupełnień. Teoretycznie występują oni też o oficjalne zezwolenie do służby na Ukrainie do MON. Kilku z nich już jednak oświadczyło, iż pozwolenie to dla nich tylko formalność. Bo pisali je, będąc już na Ukrainie!      

Tymczasem łotewski parlament już podjął decyzję o nadzwyczajnym zezwoleniu dla swoich obywateli do służby w formacjach ukraińskich. Różne ułatwienia dla ochotników wprowadzają także Francuzi czy Portugalczycy. Jak się dowiadujemy choćby z Rygi, zainteresowanie zaciągiem jest wielkie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!