Prezydent wetuje ustawę oświatową „Lex Czarnek”

„Lex Czarnek” z prezydenckim wetem. Andrzej Duda zdecydował się skierować kontrowersyjną nowelizację Prawa oświatowego do ponownego rozpatrzenia. Swoją decyzję ogłosił, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa narodowego z udziałem m.in. polityków opozycji. 

Prezydent wetuje ustawę oświatową „Lex Czarnek”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 marca 2022

„Lex Czarnek” zawetowane

Środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem marszałków Sejmu i Senatu, premiera, ministrów oraz przedstawicieli partii politycznych rozpoczęło się od niespodziewanego oświadczenia. 

Prezydent Andrzej Duda otwierając posiedzenie RBN poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. Ustawa ta bardziej znana jest w dyskusji publicznej pod nazwą „Lex Czarnek”.

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska


Dlaczego prezydent zawetował „Lex Czarnek”

Prezydent w krótkim oświadczeniu wyjaśnił powody swojej decyzji. Andrzej Duda wziął pod uwagę stanowisko różnych ugrupowań, które sprzeciwiały się reformie prawa oświatowego w kształcie zaproponowanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. 

Apelowaliście Państwo – przedstawiciele opozycji, różnych środowisk – do mnie o weto do ustawy Prawo oświatowe. A ponieważ ja apeluję do Państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia” – powiedział prezydent.

Reforma oświaty odłożona w czasie?

Prezydent zaznaczył, żrozmawiał już na ten temat z szefem resortu edukacji i naukiPrzyznał, że w ustawie było wiele rozwiązań, które osobiście popierał i które powinny zostać wprowadzone. 

Dodał jednak, że w obecnej sytuacji warto ten temat odłożyć na później. „Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski” – dodał.

Przypomniał, że teraz parlamentarzyści muszą skupić się na ustawie o obronie ojczyzny. Zaapelował jednocześnie o jej szybkie przyjęcie.

Więcej na temat ustawy o obronie ojczyzny pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!