Prezydent wetuje ustawę oświatową „Lex Czarnek”

„Lex Czarnek” z prezydenckim wetem. Andrzej Duda zdecydował się skierować kontrowersyjną nowelizację Prawa oświatowego do ponownego rozpatrzenia. Swoją decyzję ogłosił, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa narodowego z udziałem m.in. polityków opozycji. 

Prezydent wetuje ustawę oświatową „Lex Czarnek”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 marca 2022

„Lex Czarnek” zawetowane

Środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem marszałków Sejmu i Senatu, premiera, ministrów oraz przedstawicieli partii politycznych rozpoczęło się od niespodziewanego oświadczenia. 

Prezydent Andrzej Duda otwierając posiedzenie RBN poinformował o zawetowaniu nowelizacji Prawa oświatowego. Ustawa ta bardziej znana jest w dyskusji publicznej pod nazwą „Lex Czarnek”.

Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Fala fake newsów na temat uchodźców w internecie!Anna Malinowska


Dlaczego prezydent zawetował „Lex Czarnek”

Prezydent w krótkim oświadczeniu wyjaśnił powody swojej decyzji. Andrzej Duda wziął pod uwagę stanowisko różnych ugrupowań, które sprzeciwiały się reformie prawa oświatowego w kształcie zaproponowanym przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. 

Apelowaliście Państwo – przedstawiciele opozycji, różnych środowisk – do mnie o weto do ustawy Prawo oświatowe. A ponieważ ja apeluję do Państwa o jedność, o brak politycznych sporów, w związku z tym postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia” – powiedział prezydent.

Reforma oświaty odłożona w czasie?

Prezydent zaznaczył, żrozmawiał już na ten temat z szefem resortu edukacji i naukiPrzyznał, że w ustawie było wiele rozwiązań, które osobiście popierał i które powinny zostać wprowadzone. 

Dodał jednak, że w obecnej sytuacji warto ten temat odłożyć na później. „Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony w tej chwili, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych, w sprawach bezpieczeństwa Polski” – dodał.

Przypomniał, że teraz parlamentarzyści muszą skupić się na ustawie o obronie ojczyzny. Zaapelował jednocześnie o jej szybkie przyjęcie.

Więcej na temat ustawy o obronie ojczyzny pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!