Potężny huk nad południowo-wschodnią Polską. Spokojnie, to tylko naddźwiękowy samolot

W czwartkowe przedpołudnie (3.03) wielu mieszkańców m.in. województwa świętokrzyskiego raportowało w mediach społecznościowych potężny huk. Sprawą zajęły się nawet lokalne media. Co to było? Nie ma powodów do obaw informują służby.

Potężny huk nad południowo-wschodnią Polską. Spokojnie, to tylko naddźwiękowy samolot
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 marca 2022

Huk nad Kielcami. Co to było?

Mieszkańcy kolejnych miejscowości piszą w mediach społecznościowych o dość głośnym huku jaki dało się słyszeć także we wnętrzach budynków. Jak donosi Polskie Radio Kielce, które odebrało wiele sygnałów od zaniepokojonych mieszkańców regionu, służby nie mają informacji o niebezpiecznych zdarzeniach. Okazuje się, że niepokojący efekt dźwiękowy można wytłumaczyć wyłącznie fizyką oraz obecnością na naszym niebie samolotów wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego. 

Huk generują naddźwiękowe myśliwce

Wyjaśnienie niepokojącego odgłosu jest proste. Wiele wskazuje, że spowodowały go myśliwce, które patrolują naszą przestrzeń powietrzną i które najpewniej poruszają się z prędkością dźwięku. Wówczas, często powstaje zjawisko nazywane gromem dźwiękowym.

Co to jest grom dźwiękowy?

Grom dźwiękowy jest niczym innym jak efektem akustycznym. Towarzyszy on rozchodzeniu się fali uderzeniowej. Generuje go obiekt poruszający się z prędkością naddźwiękową. 

Fizycy zauważają, że do świadka takiego odgłosu docierają najpierw przednia, a potem tylna fala uderzeniowa. Stąd często wrażenie „podwójnego” huku. Zjawisko to dość często można było usłyszeć w Polsce w latach osiemdziesiątych, kiedy nad terytorium Polski przeprowadzano regularne ćwiczenia myśliwców z naddźwiękową prędkością. To właśnie one generowały podobne efekty akustyczne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!