Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX, która należy do Elona Muska. System ma docelowo składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej na trzech wysokościach – 340 km, 550 km oraz 1150 km nad Ziemią. Do czego służy nowy internet?

Czym jest Starlink? Jak Elon Musk pomoże Ukrainie?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 lutego 2022

Starlink — internet dla wszystkich?

Jak informuje Michał Górecki w Polityce Bezpieczeństwa, Starlink zapewnia szybki, szerokopasmowy internet o małych opóźnieniach na całym świecie. W każdym obszarze zasięgu zamówienia są realizowane według kolejności zgłoszeń. Wykorzystując zaawansowane satelity na niskiej orbicie, Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które do tej pory nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego.

Żerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądzeŻerują na tragedii Ukraińców. Uważaj na które zbiórki przelewasz pieniądzeMonika Świetlińska

Użytkownicy mogą spodziewać się prędkości pobierania między 100 Mb/s a 200 Mb/s oraz opóźnień na poziomie 20 ms w większości lokalizacji. Zestaw Starlink jest dostarczany ze wszystkim, co jest potrzebne do uzyskania połączenia internetowego, w tym z urządzeniem Starlink, routerem Wi-Fi, kablami i uchwytem do montażu na trawniku. Aby się połączyć z Internetem, antena Starlink musi wyraźnie „widzieć” niebo. Dlatego warto pobrać aplikację Starlink, aby określić najlepsze miejsce instalacji.

Do czego potrzebny jest internet od Starlink?

- Starlink idealnie nadaje się do obszarów, w których łączność była zawodna lub całkowicie niedostępna. Ludzie na całym świecie korzystają ze Starlink, aby uzyskać dostęp do edukacji, usług zdrowotnych, a nawet wsparcia komunikacyjnego podczas klęsk żywiołowych – czytamy w informacji prasowej. Starlink jest też liderem w branży innowacji mającym na celu zmniejszenie jasności satelitów, zminimalizowanie wpływu na astronomię i ochronę naturalnego nocnego nieba, aby wszyscy mogli się nim cieszyć.

Jak to działa?

Usługa jest gwarantowana tylko pod adresem usługi podanym w zamówieniu. Jeśli przeniesiesz Starlink poza zaprogramowany obszar, żaden satelita nie zostanie zaplanowany do obsługi urządzenia Starlink. Zmiana adresu usługi może uniemożliwić powrót na pierwotny adres ze względu na ograniczenia dostępności.

Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Nie pomagaj Rosji. Co możesz zrobić, by Polska była bezpieczna?Monika Świetlińska

Po zaktualizowaniu usługa pod poprzednim adresem zostanie przerwana. Zamówienia są realizowane na podstawie daty pierwszego zamówienia Starlink. Jeśli przeprowadzisz się do nowej lokalizacji, Twoje miejsce w kolejce w nowej lokalizacji będzie nadal oparte na dacie pierwszego zamówienia.

Starlink dla Ukrainy

Na Twitterze Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Ukrainy zwrócił się do Elona Muska:

"Elon Musk, podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa – Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem latają w kosmos, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do Rosjan, by zaprzestali oni dalszych działań."

Na odpowiedź nie czekał długo:

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!