31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dobro można czynić na różne sposoby. Wiele osób decyduje się wspierać różnego rodzaju organizacje charytatywne pomagające chorym, zwierzętom czy schroniskom. Mogą na ten cel przeznaczać środki pieniężne, ale także działać jako wolontariusze.

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 stycznia 2023

Jest jeden dzień w roku, który jest wielkim wydarzeniem dla wielu osób. Co roku finał WOŚP to naprawdę wielkie przedsięwzięcie, w które zaangażowane jest tysiące zwykłych ludzi. Nie jest to tylko kwesta — to ogromne, odbywające się na wielu płaszczyznach przedsięwzięcie. Pomóc może każdy, między innymi przez przekazanie zbiórkę przedmiotów na licytację, osobiste kwestowanie lub zbieranie funduszy do e-skarbonek.

31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy — na co zbierane są fundusze?

W 2023 roku Finał WOŚP odbywa się w niedzielę 29 stycznia.

Co roku wydarzeniu przyświeca inny cel: pieniądze są przekazywane dzieciom i dorosłym, fundacja zbiera na zakup sprzętu medycznego, wyposażenia szpitali i pomóc osobom chorym. Dzięki tym zakupom wiele osób odzyskuje zdrowie, wykonywane są badania (także przesiewowe). Zakup specjalnych foteli daje rodzicom wygodę podczas pobytu w szpitalu,

Uwaga na fałszywych wolontariuszy. Zbierają pieniądze na chore dzieciUwaga na fałszywych wolontariuszy. Zbierają pieniądze na chore dzieciMikołaj Frączak

Tegoroczny finał stoi pod znakiem walki z sepsą — ogólnoustrojowym zakażeniem organizmu. Zdarza się, że jest ona śmiertelna, czasem rozwija się w bardzo szybkim tempie, wywołuje daleko idące skutki zdrowotne.

Zebrane środki będą wsparciem dla oddziałów dziecięcych i dla dorosłych.

Kontrowersje związane z WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mimo udzielania wsparcia wzbudza również kontrowersje. Przede wszystkim bardzo dużo osób upatruje wykorzystywania wolontariuszy oraz nakazywania im działania w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych (wydarzenie odbywa się w styczniu, kiedy pogoda nie rozpieszcza, na zewnątrz są temperatury ujemne, pada śnieg lub deszcz).

Uważaj, komu dajesz pieniądze! 77-latek udawał… wolontariuszaUważaj, komu dajesz pieniądze! 77-latek udawał… wolontariuszaAnna Malinowska

To nie jedyne zarzuty przedstawiane przez przeciwników wydarzenia. Fundacji zarzuca się jest również niegospodarność oraz wykorzystywanie zebranych funduszy niezgodnie z przeznaczeniem, brak przedstawienia rozliczeń. Przedstawicielom środowisk kościelnych nie podoba się to, że ta sama osoba jest organizatorem i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Festiwalu Poland Rock odbywającego się w Kostrzynie nad Odrą (do niedawna noszącego nazwę “Woodstock”).

Prezes Fundacji WOŚP niejednokrotnie stawał przed sądem. Jedną z pozywających osób był bloger Piotr Wielgucki — Matka Kurka. Oskarżał Jerzego Owsiaka o nierozliczenie pieniędzy. Bloger został uznany winnym znieważenia w postach na swojej stronie internetowej prezesa fundacji.

Pojawiła się także sprawa cenzury — od 2016 roku emisja z finałów nie odbywa się na antenie Telewizji Polskiej, ale w TVN i TTV i innych kanałach grupy Discovery oraz w Internecie — na player.pl. Telewizja publiczna niewiele miejsca w ramówce poświęca się tej inicjatywie (niekiedy nawet wymazywane są serduszka, które na ubraniach mają prezenterzy lub goście programu).

Coraz częściej spotyka się również zjawisko hejtu: osoby przeprowadzające zbiórkę są niemile traktowane. 

Czasem wyżej wspomniany hejt może przerodzić się w tragiczne wydarzenia. 4 lata temu podczas “Światełka do nieba” został zamordowany Paweł Adamowicz — napastnik wdarł się na scenę i nożem śmiertelnie ranił prezydenta Gdańska. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej mężczyzny nie udało się uratować, zmarł w szpitalu dzień później.

Akcje dobroczynne powinny łączyć, nie dzielić ludzi. Na świecie nie powstała tak wielka charytatywna inicjatywa jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Ten jeden dzień, w którym odbywa się zbiórka dla wielu osób jest bardzo dużym świętem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!