Czy Służba Więzienna zyska uprawnienia wojska?

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Na mocy jego realizacji Służba Więzienna będzie silnie współpracowała z Wojskami Obrony Terytorialnej. Efektem takiego stanu rzeczy ma być wzmocnienie zdolności obronnych naszego kraju. Tym sposobem żołnierze WOT przeszkolą około 10 tysięcy funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Czy Służba Więzienna zyska uprawnienia wojska?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 25 stycznia 2023

Służba Więzienna ma współpracować z WOT

W oparciu o Strategię Bezpieczeństwa Narodowego współdziałanie poszczególnych służb jest szczególnie ważne. Determinuje nas sytuacja za wschodnią granicą — mówił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyRząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyMichał Górecki

W trybie podstawowym szkoleń, które są prowadzone przez WOT zostaną  przeszkoleni praktycznie wszyscy funkcjonariusze Służby Więziennej. W drugim trybie, tzw. zaawansowanym będzie szkolonych około 1000 osób z Grup Interwencyjnych oraz ochotników z działów ochrony. Poza przysposobieniem wojskowym w programie jest trening strzelca wyborowego.

Równie istotnym elementem szkolenia będą ćwiczenia obronne wybranych jednostek penitencjarnych z żołnierzami WOT. Prawdopodobnie ponadto zostaną wdrożone również wspólne działania w określonych rejonach, które zostaną przypisane do stałej odpowiedzialności do konkretnej jednostki WOT. Jeśli tylko zajdzie taka konieczność, to wojskowych w nich będzie wspierać w ochronie terenów właśnie służba wojskowa. 

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska

Szkolenia strzeleckie dla Służby Więziennej 

Kolejnym elementem współpracy będzie zwiększenie intensywności szkoleń strzeleckich dla funkcjonariuszy Służby Więziennej. Odbędą je także osoby zatrudnione w działach administracji oraz ochrony obiektów. W minionych latach, przykładowo w 2015 roku, funkcjonariusze w ciągu roku oddali kilka strzałów. Obecnie ma być to minimum 125 dla osoby pracującej w dziale administracji, 500 dla funkcjonariusza działy ochrony oraz 1200 strzałów dla funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej.

Ponadto ma zostać zakupiona dla Służby Więziennej dodatkowa broń oraz amunicja. Ponadto ustalono także, że uruchomione zostaną nowe, nowoczesne strzelnice.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!