Nowe mieszkania chronione w 2023 r dla niepełnopsrawnych

Mieszkania chronione organizowane, prowadzone i finansowe to zadanie własne gminy i powiatu. W 2023 roku samorządy będą mogły liczyć na wsparcie finansowe ministerstwa rodziny i polityki społecznej.Do wydania jest 13 mln zł. 

Nowe mieszkania chronione w 2023 r dla niepełnopsrawnych
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 2 lutego 2023

31 jeden samorządów dostanie pieniądze 

Resort kierowany przez Marlenę Maciąg planuje przeznaczyć na rozwój mieszkań chronionych pieniądze z programu „Za życiem”. — W 2023 roku dzięki dofinansowaniu państwa ma powstać 61 nowych mieszkań chronionych dla 153 osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. 31 jednostek samorządu terytorialnego otrzyma na ten cel 12,9 mln zł powiedziała Marlena Maciąg. minister rodziny i polityki społecznej.

Nieuzasadnione wezwanie karetki. Jakie konsekwencje mogę ponieść?Nieuzasadnione wezwanie karetki. Jakie konsekwencje mogę ponieść?Małgorzata Łaziuk

- Rozwój takiej formy usług służy procesowi odchodzenia od organizowania usług świadczonych wobec osób niesamodzielnych w dużych instytucjach np. domach pomocy społecznej, na rzecz form kameralnych, rodzinnych i środowiskowych – dodała minister Maląg. 

Z „Za życiem” powstało 189 mieszkań

W latach 2017-2021 w ramach programu „Za życiem” powstało 189 mieszkań chronionych zapewniających miejsca dla 657 osób z niepełnosprawnościami. W roku 2022 przekazano środki na utworzenie 48 mieszkań chronionych na 147 miejsc.

Dzisiaj w całej Polsce funkcjonuje 1475 mieszkań chronionych z miejscami dla 4,5 tys. osób. W 2017 r. było to odpowiednio 677 mieszkań i 2863 miejsca.

Kto może korzystać z mieszkań chronionych?

Z mieszkań chronionych mogą korzystać: osoby niepełnosprawne zarówno fizycznie, jak i psychicznie oraz ludzie w podeszłym wieku lub przewlekle chore. W mieszkaniu chronionym wspieranym zapewnia się usługi bytowe oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w życiu codziennym i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania samodzielności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.

750 mln zł na wsparcie ratownictwa medycznego750 mln zł na wsparcie ratownictwa medycznegoJoanna Gościńska

Decyzję o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wydaje się na czas określony. W stosunku do osób, które posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także w szczególnie uzasadnionych przypadkach w stosunku do innych osób, może być wydana decyzja o skierowaniu do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wspieranym na czas nieokreślony.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!