Popularne herbatniki z nadmiarem substancji toksycznej

Herbatniki to jedne z ulubionych ciasteczek, zwłaszcza małych dzieci. Warto więc orientować się, jaki jest ich skład, czy są zdrowe dla naszych pociech. Okazuje się bowiem, że nie zawsze są bezpieczne. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące jednych z najpopularniejszych herbatników.

Popularne herbatniki z nadmiarem substancji toksycznej
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 grudnia 2022

Niepokojące wyniki kontroli

- W wyniku badań przeprowadzonych w ramach kontroli urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono podwyższony poziom akryloamidu w niektórych partiach herbatników określonych w ostrzeżeniu. Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego uznano, że spożycie produktu zawierającego akryloamid na poziomach oznaczonych w badaniach może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów - potwierdził Główny Inspektorat Sanitarny.

Jakie zagrożenie?

Dostępne badania mówią, że toksyczność akryloamidu oddziałuje negatywnie na różne aspekty funkcjonowania organizmu. 

Ma właściwości neurotoksyczne, to znaczy wpływa na działanie układu nerwowego. Ponadto łączy się z cząsteczkami DNA, przez co może prowadzić do mutacji genetycznych. Substancja ta ma również wpływ na powstawanie nowotorów.

Lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców. Ochrona dla Polaków?Lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców. Ochrona dla Polaków?Martyna Kowalska

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, EFSA (European Food Safety Authority)  a także Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (World Health Organization), Agencja Żywności i Leków, FDA (Food and Drug Administration) regularnie przygotowują raporty i zalecenia związane z kontrolą dziennego spożycia akrylamidu przez człowieka. 

Na które herbatnik uważać?

Mowa tu o herbatnikach Premium Biscuits Apetitki Petit Beurre.

A konkretnie:

  • Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 400g
  • Herbatniki Apetitki Petit Beurre, mocno maślane, 200g
  • Herbatniki Apetitki Petit Beurre, 200g

z datą ważności do końca sierpnia 2023.

Działania, by ograniczyć toksyczne herbatniki

Firma Eurobrand Sp. z o.o. przekazała, że:

  1. Podjęto działania naprawcze w procesie produkcyjnym w celu obniżenia zwartości akrylomidu poniżej poziomu zgodnego z zaleceniem UE.
  2. Powiadomiono odbiorców firmy o przekroczeniu wartości akrylomidu i wstrzymaniu sprzedaży wadliwych partii produktu.
  3. Wycofano ze sprzedaży produkty zgodnie z otrzymaną informacją.

Lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców. Ochrona dla Polaków?Lista zawodów zakazanych przez cudzoziemców. Ochrona dla Polaków?Martyna Kowalska

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. W ramach systemu RASFF poinformowano władze Rumunii.

Zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać partii tych herbatników.

- Głównym źródłem akryloamidu w diecie człowieka są produkty ziemniaczane, zboża oraz kawa i jej substytuty. Dla akryloamidu nie ustanowiono najwyższych dopuszczalnych poziomów chociaż obecnie trwają prace Komisji Europejskiej nad dokumentem określającym ww. wartości. Natomiast w ramach środków ochrony konsumenta Komisja UE określiła poziomy odniesienia dla obecności akryloamidu w 21 grupach środków spożywczych w tym herbatników — przekazał GUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!