Glifosat będzie można stosować w uprawach dłużej. Nie wiadomo jak bardzo jest szkodliwy

Glifosat miał być używany w rolnictwie do 15 grudnia 2022. Jednak Komisja Europejska zgodziła się na jego stosowanie jeszcze przez rok.

Glifosat będzie można stosować w uprawach dłużej. Nie wiadomo jak bardzo jest szkodliwy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 grudnia 2022

Glifosat będzie można stosować do 15 grudnia 2023 r. O tym, czy będzie mógł być dalej stosowany, zdecyduje ocena szkodliwości glifosatu. Jeżeli badania szkodliwości wykażą, że faktycznie nie należy go stosować, możliwe będzie wcześniejsze wycofanie środka.

Glifosat miał być używany do 15 grudnia 2022 roku. Komisja Europejska na początku miesiąca zatwierdziła glifosat w uprawach do 15 grudnia 2023 roku. Powód? Opóźnienia w ocenie szkodliwości. Są one spowodowane trwającym procesem wzajemnej oceny. Plan wskazuje, że wnioski z badań mają się pojawić w połowie 2023r. W związku z tym, że proces oceny szkodliwości wciąż trwa, to Komisja Europejska zdecydowała się przedłużyć zezwolenie na jego stosowanie do połowy 2023 roku.

Czy glifosat jest szkodliwy?

O tym, do kiedy będzie można używać glifosatu zdecydują badania. W maju tego roku Komitet ds. Oceny Ryzyka (RAC) ECHA potwierdził, że należy zachować obecną zharmonizowaną klasyfikację glifosatu (tj. jako powodującego poważne uszkodzenie oczu i działającego toksycznie na organizmy wodne). Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dostępnych dowodów naukowych RAC (Komitet ds. Oceny Ryzyka) stwierdził, podobnie jak w 2017 r., że klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione. W czerwcu 2022 r. Sojusz Zdrowia i Środowiska (HEAL) opublikował raport, w którym argumentował, że „badania raka dostarczone przez firmy zajmujące się pestycydami w celu oceny rakotwórczości glifosatu wykazują wyraźny potencjał powodowania raka przez tę substancję”. Komisja Europejska wciąż analizuje wniosek. Potem państwom członkowskim będzie przedstawione sprawozdanie w sprawie odnowienia i projekt rozporządzenia w sprawie tego, czy zatwierdzenie glifosatu może zostać odnowione, czy nie. Jeśli okaże się, że środek jest szkodliwy, to będzie możliwe wcześniejsze wycofanie z użytkowania tego środka.

Taka decyzja mogłaby zostać podjęta w dowolnym momencie, gdyby EFSA zidentyfikowała w nadchodzących miesiącach dowody wykazujące, że glifosat nie spełnia już kryteriów zatwierdzenia określonych w prawodawstwie UE dotyczącym pestycydów.

źródło:https://food.ec.europa.eu/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!