80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

W 2023 roku na wsparcie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży trafi 80 mln złotych. Jedna placówka może dostać nawet 10 mln zł – informuje Ministerstwo Zdrowia. Pieniądze mają być przeznaczone na takie inwestycje jak poprawa infrastruktury oraz zakup potrzebnego sprzętu. 

80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 listopada 2022

Ruszył nabór

Pieniądze mają trafić na oddziały psychiatryczne w ramach „Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023”. Ministerstwo właśnie uruchomiło nabór wniosków w tym zakresie.

Coraz większe potrzeby psychiatrii dziecięcej

Jak zauważa minister zdrowia Adam Niedzielski, stale rośnie liczba młodych osób, które potrzebują opieki zarówno psychologicznej, jak i psychiatrycznej. Konieczna jest poprawa infrastruktury oddziałów stacjonarnych, które są przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży. 

W ocenie MZ od 2019 roku model opieki w tym zakresie jest zmieniany. Biorąc jednak pod uwagę doniesienia medialne z różnych ośrodków, sytuacja materialna wielu placówek jest dramatycznie zła. 

60 mln zł dla seniorów. Będzie program „Senior+” w 2023 roku60 mln zł dla seniorów. Będzie program „Senior+” w 2023 rokuMartyna Kowalska


Dziesiątki milionów na psychiatrię

Resort zdrowia zwraca uwagę, że środki z tej puli mają być przeznaczone na podniesienie standardu opieki nad młodymi pacjentami. Chodzi o poprawę dostępności oraz jakości świadczeń, a także przyczynić się do skrócenia okresu hospitalizacji. 

Inwestycje mają zostać zrealizowane w 2023 roku. Wnioski o wsparcie placówki mogą składać do 27 grudnia 2022 roku. 

MZ zapowiada reformę polskiej psychiatrii

Wcześniej ministerstwo zapowiedziało reformy systemy ochrony zdrowia psychicznego. Przyznaje, że potężnym wyzwaniem jest sytuacja kadrowa w tego typu placówkach.„Dlatego Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania, aby zapewnić na rynku pracy optymalną liczbę lekarzy specjalistów, także w dziedzinie psychiatrii. Od 2016 r. Ministerstwo Zdrowia znacznie zwiększyło limity przyjęć na kierunek lekarski. Pierwsze roczniki ze zwiększonych naborów kończą studia w 2022 roku, a w 2023 roku staż podyplomowy. Wtedy właśnie spodziewany jest znaczny wzrost liczby lekarzy rozpoczynających specjalizację, w tym specjalizację w dziedzinie psychiatrii oraz w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży” – informuje Ministerstwo Zdrowia

Ilu lekarzy psychiatrów potrzebnych w systemie?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, że na 100 tys. dzieci powinno przypadać 10 lekarzy psychiatrów. Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że ten wskaźnik w naszym kraju jest spełniony i wynosi 10,49. Zdaniem ekspertów, w obecnej sytuacji to jednak zdecydowanie za mało. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!