Nie ma morfiny w aptekach. Co na to resort zdrowia?

- Niektóre hospicja pożyczają od podopiecznych ostatnie opakowania medykamentów, by można je był podać innym chorym. Pacjenci z chorobami nowotworowymi, po operacjach i z poważnymi schorzeniami zwyrodnieniowymi albo nie dostają leku, albo są skazani na mniej skuteczne terapie — podaje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Nie ma morfiny w aptekach. Co na to resort zdrowia?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 listopada 2022

W Polsce zabrakło morfiny?

- W mediach pojawiły się niepokojące doniesienia, że w aptekach brakuje najsilniejszych leków przeciwbólowych - podkreśla RPO, dodając, że na braki produktów z morfiną przeznaczonych do podawania drogą doustną wskazuje również prof. Wojciech Leppert, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny paliatywnej.

Podkreślił on potrzebę natychmiastowych działań — co najmniej kilkadziesiąt tysięcy pacjentów wymaga leczenia morfiną bólu i duszności. Wskazał, że brak morfiny jest problemem nie tylko medycznym, lecz także społecznym, ponieważ dotyczy wielu pacjentów z bólem przewlekłym i dusznością — zwłaszcza chorych na nowotwory.

Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?Martyna Kowalska

Nie tylko Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał sygnały o braku morfiny i niemożliwości zapewnienia jej potrzebującym, ale również Naczelna Rada Aptekarska.

Morfiny nie ma w resortowym wykazie o brakach leków

Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z 18 października 2022 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP,  na 1 listopada 2022 r. ustalono wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności, będący załącznikiem do obwieszczenia. Zgodnie z obwieszczeniem na liście umieszczono 200 produktów leczniczych zagrożonych brakiem. W wykazie tym nie widnieją wskazane produkty lecznicze z morfiną.

Gdy dany lek jest dopuszczony do obrotu, ale niedostępny, może być zastosowana procedura określona w art. 4 ustawy Prawo farmaceutyczne tzw. importu docelowego. Umożliwia to sprowadzenie leku z zagranicy, jeżeli jego zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta.

W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy ekspertów, że procedura ta jest jednak długotrwała i kosztowna. Dla tych, którzy mogą mieć perspektywę tylko kilku miesięcy życia, może być nieodpowiednią poradą wskazanie, że mogą szukać leku uśmierzającego ból w innych państwach.

Do ministra zdrowia

"Zwracamsię do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o pilne zajęcie stanowiska w podnoszonej przeze mnie sprawie. W szczególności będę wdzięczny za wskazanie, jakie dotychczaszostały podjęte działania w celu poprawy powyższej sytuacji" - napisał do Adama Niedzielskiego, RPO — Marcin Wiącek.

Wyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotychWyższy ryczałt dla szpitali. W grę wchodzą miliardy złotychMartyna Kowalska

Czekamy na odpowiedź ministra zdrowia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!