Naukowcy: Tak człowiek może wyglądać w 3000 roku

Pytanie, czy technologia wpływa na nasze ciała jest pytaniem retorycznym. Naukowcy z USA sprawdzili, jaki będzie miała wpływ na naszą ewolucję, a także jak może nas zmienić w ciągu tysiąca lat.

Naukowcy: Tak człowiek może wyglądać w 3000 roku
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 listopada 2022

To dzieje się na naszych oczach

Chociaż technologia to świetne rozwiązanie dla tworzenia miejsc pracy, produktywności i uczenia się nowych umiejętności, istnieje coraz więcej dowodów, które ujawniają negatywny wpływ, jaki może mieć na nasze ciała. Aby w pełni zdać sobie sprawę z wpływu, jaki ma na nas codzienna technologia, amerykański Toll Free Forwarding wraz z naukowcami przeprowadził badania, a także pozyskał opinie ekspertów na ten temat. Na tej bazie stworzył w 3D przyszłego człowieka, którego ciało zmieniło się fizycznie przez konsekwentne korzystanie ze smartfonów, laptopów i innych technologii. Nazwali go Mindy.

Człowiek 3000

Caleb Backe, ekspert ds. zdrowia i dobrego samopoczucia w Maple Holistics nakreślił, które części ciała są pod presją podczas korzystania z technologii: - Spędzanie godzin na patrzeniu w dół na telefon nadwyręża szyję i wytrąca kręgosłup z równowagi. W związku z tym mięśnie szyi muszą poświęcić dodatkowy wysiłek, aby podeprzeć głowę. Siedzenie przed komputerem w biurze przez wiele godzin oznacza również, że tułów jest wyciągnięty przed biodrami, a nie ułożony prosto i wyrównany. Związek między technologią a postawą jest teraz dobrze ugruntowany i dlatego plecy i szyja Mindy (które omówimy bardziej szczegółowo później) pochylają się nad jej klatką piersiową.

Co SMS- mają do naszych ramion i rąk?

Okazuje się, ze bardzo wiele. Jak podaje Toll Free Forwarding, bliższe przyjrzenie się ramieniu Mindy ujawnia dwie znaczące zmiany anatomiczne, bezpośrednio spowodowane użyciem jednego konkretnego urządzenia technicznego — smartfona. Niedawno ukuty warunek, "pazur tekstowy", pojawia się po konsekwentnym trzymaniu smartfona, zwijaniu palców w nienaturalną pozycję przez długi czas.

Boże Narodzenie 2022 i Nowy Rok 2023. Jak zaplanować urlop?Boże Narodzenie 2022 i Nowy Rok 2023. Jak zaplanować urlop?Monika Świetlińska

Wyjaśnia to dr Nikola Djordjevic z Med Alert Help: "Kilka lat temu korzystanie z mobilnego internetu przewyższyło komputery stacjonarne, a teraz trzymamy Internet w naszych rękach. Jednak sposób, w jaki trzymamy nasze telefony, może powodować obciążenie w niektórych punktach kontaktu — powodując "pazur tekstu", który jest znany jako syndrom tunelu łokciowego."

Jak wyjaśnia badacz, człowiek w 3000 roku będzie miał syndrom łokcia o 90 stopni. Znany również jako "łokieć smartfona", jest to spowodowane typowym ustawieniem ramienia podczas trzymania i używania smartfonów — do ogólnego użytku lub trzymania przy uszach podczas rozmów telefonicznych.

Pazur tekstowy i łokieć 90 stopni (lub naukowo rzecz biorąc, zespół tunelu łokciowego) wskazują na podobny rodzaj nienaturalnego zachowania.

 - Zespół ten jest spowodowany uciskiem lub rozciągnięciem nerwu łokciowego, który biegnie w rowku po wewnętrznej stronie łokcia. Powoduje to drętwienie lub mrowienie palców, ból przedramienia i osłabienie rąk. Utrzymywanie łokcia zgiętego przez długi czas — najczęściej podczas trzymania telefonu — może rozciągnąć nerw za łokciem i wywrzeć na nim nacisk - wyjaśnia dr Djordjevic.

Będziemy mniejsi?

Zmieni się także nasza szyja, czaszka i... mózg.

Wpływ technologii na szyję doprowadził do powstania nowego stanu — trafnie nazwanego "szyją techniczną". W artykule dla Health Matters dr K. Daniel Riew z New York-Presbyterian Orch Spine Hospital opisał dokładnie, czym jest szyja techniczna: "Kiedy pracujesz na komputerze lub patrzysz na telefon, mięśnie z tyłu szyi muszą się skurczyć, aby utrzymać głowę w górze. Im bardziej patrzysz w dół, tym ciężej mięśnie muszą pracować, aby utrzymać głowę w górze. Mięśnie te mogą być nadmiernie zmęczone i obolałe od patrzenia w dół na nasze smartfony i tablety lub spędzania większości dnia pracy na komputerach."

Co stanie się z czaszką? W 2011 roku WHO zaklasyfikowało promieniowanie smartfonów jako "prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi", z szeregiem długoterminowych badań mających na celu ustalenie pełnego wpływu. Po badaniu w 2018 roku, które sugerowało, że promieniowanie smartfona może wpływać na wydajność pamięci, pojawiły się pytania dotyczące jego wpływu również na inne obszary poznawcze.

Celnicy ujawnili przemyt... 8,5 tys. żywych pijawek (WIDEO)Celnicy ujawnili przemyt... 8,5 tys. żywych pijawek (WIDEO)Michał Górecki

Uważa się, że skutki są szczególnie dotkliwe dla dzieci. Ich mniej rozwinięte czaszki są cieńsze, pochłaniają do trzech razy więcej promieniowania niż dorosłe mózgi. Biorąc pod uwagę wpływ, jaki może to mieć na nas wszystkich, Mindy rozwinęła nieco grubszą czaszkę, chroniącą ją przed skutkami tego promieniowania.

Co z mózgiem? Możemy rozwijać grubsze czaszki, ale jeśli wierzyć jednej teorii naukowej, technologia może również zmienić rozmiar naszych mózgów. W 2010 roku kognitywista David Geary powiedział: "Myślę, że najlepszym wyjaśnieniem spadku rozmiaru naszego mózgu jest teoria idiokracji."

Dzięki postępowi technologicznemu w rolnictwie, zdrowiu i wielu innych dziedzinach życia, robimy teraz o wiele mniej, aby przetrwać. 

Co z naszymi oczami?

Ostatnia zmiana Mindy jest prawdopodobnie najbardziej dziwna. Badania nad ekranami powodującymi bóle głowy, zmęczenie oczu, a nawet ślepotę są dobrze ugruntowane — jak więc wygląda ciało Mindy, aby z tym walczyć?  Toll Free Forwarding rozmawiał z Kasun Ratnayakez Uniwersytetu w Toledo, który zasugerował radykalny rozwój ewolucyjny, ograniczający ilość szkodliwego światła, na które narażone są nasze oczy: "Ludzie mogą rozwinąć większą wewnętrzną powiekę, aby zapobiec ekspozycji na nadmierne światło, lub soczewka oka może być ewolucyjnie rozwinięta w taki sposób, że blokuje przychodzące niebieskie światło, ale nie inne światła o wysokiej długości fali, takie jak zielone, żółte lub czerwone."

Nie ma morfiny w aptekach. Co na to resort zdrowia?Nie ma morfiny w aptekach. Co na to resort zdrowia?Monika Świetlińska

- Mrugnięcie na boki Mindy, pochodzące z innej wewnętrznej powieki, która chroni nas przed nadmierną ekspozycją na światło z urządzeń technicznych, jest ostatnią ewolucyjną zmianą w naszym futurystycznym, technologicznym człowieku - podsumował Toll Free Forwarding.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!