W województwie podlaskim powstaje nowa jednostka wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę z lokalnymi władzami Grajewa (Podlaskie) ws. udostępnienia nieruchomości na rzecz powstającej w tym mieście jednostki wojskowej. W przeszłości w Grajewie istniała już taka jednostka, jednak została zlikwidowana w 1994 roku.

W województwie podlaskim powstaje nowa jednostka wojskowa
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 listopada 2022

Wojsko wraca do Grajewa

19 listopada 2022 r. resort obrony podpisał z władzami Grajewa stosowne porozumienie. To pierwszy krok w stronę powrotu do tego miasta w województwie podlaskim jednostki wojskowej. Stanie się to po 28 latach. Wcześniejsza jednostka w tej lokalizacji została zamknięta jeszcze w 1994 roku. 

Porozumienie między władzami lokalnymi a MON obejmuje nieruchomości, których właścicielem jest miasto Grajewo oraz zarządzane przez Lasy Państwowe. Łącznie, w tym przypadku mówimy o prawie 57 hektarach terenu. Dodatkowo, w ramach tworzenia nowej jednostki wojskowej w Podlaskiem, przekazana zostanie nieruchomość w miejscowości Wojewodzina o powierzchni 14,5 ha. To również okolice Grajewa. 

Nowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieNowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieMikołaj Frączak

Powstanie Podlaska Dywizji Wojska Polskiego

Minister Obrony Narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak, poinformował, że jednostka wojskowa w Grajewie będzie częścią nowej – Podlaskie Dywizji Wojska Polskiego. To już kolejna dywizja, jaka jest formowana we wschodniej Polsce. 

Bezpieczeństwo Polski

Wicepremier Błaszak powiedział, że te działania mają związek z systematycznym wzmacnianiem bezpieczeństwa Polski w obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej. To zadanie ma być realizowane poprzez rozbudowę jednostek wojskowych, zwiększenie liczebności polskiej armii, modernizację oraz współpracę w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).

Przypomniał także, że to już kolejny projekt, który ma na celu wzmocnienie potencjału obronnego na terenie Podlasia. 

Nie tylko Grajewo

Grajewo nie jest jedynym miastem, gdzie pojawi się jednostka wojskowa. Niedawno podobne porozumienie w sprawie przekazania gruntów pod jednostkę wojskową podpisano w Kolnie – również w województwie podlaskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!