Przekręt na wojskowe buty za 68 MLN zł

Marek D. został oskarżony przez Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie o wyłudzenie blisko 68 milionów złotych w związku z realizacją umowy na dostarczenie obuwia wojskowego. Jak do tego doszło? Wyjaśnia Prokuratura Krajowa.

Przekręt na wojskowe buty za 68 MLN zł
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 21 listopada 2022

Żołnierze zgłaszali uwagi

- Z uwagi na liczne informacje dotyczące słabej jakości obuwia wojskowego, jakie zaczęły spływać od żołnierzy do komendantów baz logistycznych w całej Polsce, podjęto czynności mające na celu zweryfikowanie prawidłowości realizacji umów na dostawę obuwia — przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

W województwie podlaskim powstaje nowa jednostka wojskowaW województwie podlaskim powstaje nowa jednostka wojskowaMikołaj Frączak

Jak podaje prokuratura, przeprowadzone w sprawie śledztwo pozwoliło na ustalenie, że prowadzący działalność gospodarczą Marek D. od 29 maja 2014 roku do 2 listopada 2020 roku zawarł szereg umów z 2. Regionalną Bazą Logistyczną z/s w Warszawie oraz 3. Regionalną Bazą Logistyczną z/s w Krakowie. W umowach tych zobowiązał się do dostarczenia przedmiotów umundurowania i wyekwipowania w postaci trzewików zimowych zgodnych z wymogami Wojskowej Dokumentacji Techniczno – Technologicznej.

Jak ustalono w toku śledztwa, mimo że oskarżony miał świadomość wymagań, jakie musi spełniać obuwie zimowe produkowane dla wojska, określoną w specyfikacji produktu tkaninę o odpowiedniej jakości zastąpił dużo tańszym materiałem, który nie spełniał zakładanych parametrów. Okoliczność tę zataił przed zamawiającymi, a na potrzeby oceny zgodności oraz certyfikacji przekazywał egzemplarze zawierające oryginalną włókninę. 

Przekręt na blisko 68 milionów złotych

- Marek D. usłyszał zarzut doprowadzenia Skarbu Państwa reprezentowanego przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną w Warszawie oraz 3. Regionalną Bazę Logistyczną w Krakowie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w wysokości niemal 68 milionów złotych poprzez wprowadzenie w błąd co do jakości dostarczanych do Sił Zbrojnych RP trzewików wojskowych i zastąpienie określoną w specyfikacji produktu włókninę o odpowiedniej jakości, tańszym odpowiednikiem nie spełniającym określonych wymagań i właściwości hydrofilowych — podaje prokuratura.

Co dalej?

Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami, a także zakaz opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportu.

Prokurator na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody dokonał zabezpieczenia majątkowego na nieruchomościach, ruchomościach, w tym środkach pieniężnych ujawnionych podczas przeszukania oraz środkach zgromadzonych na rachunkach bankowych, a także jednostkach uczestnictwa w funduszach na kwotę blisko 17.000.000 złotych. 

Nowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieNowy bojowy wóz pancerny Borsuk testowany na poligonieMikołaj Frączak

Prokurator ustanowił również zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem wartym około 30 mln złotych należącym do oskarżonego, w którym odbywała się produkcja wadliwego obuwia dostarczanego Siłom Zbrojnym RP. 

Powyższe umożliwi w przyszłości orzeczenie przepadku przedsiębiorstwa i zaspokojenie roszczeń m.in. o naprawienie szkody.

Oskarżonemu za zarzucane przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!