Kim jest Sławosz Uznański? Będzie drugim Polakiem w kosmosie?

O tę pracę starało się 22 tysięcy osób. Szansę dostali nieliczni. Polski naukowiec dr Sławosz Uznański znalazł się w elitarnym gronie korpusu rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Kim jest dr Sławosz Uznański?

Kim jest Sławosz Uznański? Będzie drugim Polakiem w kosmosie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 listopada 2022

Polak Słabosz Uznański astronautą ESA?

Astronauci Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wypełniają misje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, która krąży na niskiej orbicie okołoziemskiej, około 400 km nad powierzchnią Ziemi. Do tej pory, w tym elitarnym gronie nie było Polaka. Dość powiedzieć, że rekrutacja europejskich astronautów przeprowadzana jest bardzo rzadko. Ostatnia miała miejsce 13 lat temu. M.in. z tego powodu cieszy się zawsze ogromnym zainteresowaniem. Tym razem w kolejce po bilet w kosmos stanęło… 22 tysiące chętnych. Wśród nich około 500 kandydatów z Polski. Jednym z nich jest Sławosz Uznański. 

 

Korpus rezerwowych astronautów ESA

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii 23 listopada 2022 r. podczas posiedzenia Rady Ministerialnej ESA na szczeblu ministrów, Josef Aschbacher, dyrektor Generalny ESA ogłosił wyniki naboru na nowych astronautów i astronautki ESA”

Kontrakty w ESA przyznawane są astronautom korpusu podstawowego i rezerwowego. Ci pierwsi mają szansę brać udział w lotach na ISS, a w przyszłości być może na inne misje, w tym planowaną księżycową. Z kolei rezerwowi astronauci (w tym dr Sławosz Uznański) w każdej chwili mogą rozpocząć intensywne szkolenie. Jak zauważa MRiT jest to bardzo prawdopodobne, tym bardziej, że Rosja planuje wycofać się z programu ISS – wtedy zapotrzebowanie na misje z udziałem europejskich astronautów wzrośnie!

Sławosz Uznański — wykształcenie

Dr Sławosz Uznański (ur. 1984) jest absolwentem Politechniki Łódzkiej, gdzie z wyróżnieniem ukończył studia magisterskie w 2008 roki. Następnie studiował na uniwersytecie w Nantes we Francji, gdzie otrzymał m.in. Diplôme d'Ingénieur na École Polytechnique de l'Université de Nantes. Od początku swojej kariery i pracy naukowej zajmował się technologiami kosmicznymi.

W 2011 roku rozpoczął pracę w CERN w Genewie, gdzie obecnie prowadzi prace związane z promieniowaniem. Również w 2011 roku uzyskał tytuł doktora na Université d'Aix-Marseille we Francji gdzie przedstawił pracę na temat materiałów odpornych na promieniowanie, które mogą być stosowane w przestrzeni kosmicznej.

Uznański drugim Polakiem w kosmosie?

Jeżeli wszystko pójdzie po myśli polskiego naukowca, ma on dzisiaj ogromne szanse stać się drugim Polakiem w kosmosie. Jak dotąd tylko generał Mirosław Hermaszewski poleciał na orbitę okołoziemską w ramach programu Interkosmos prowadzonego jeszcze przez Związek Radziecki. Latem 1978 roku odbył lot na pokładzie statku Sojuz 30 wspólnie z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!