Mieszkanka Lublina straciła 230 tysięcy złotych - padła ofiarą telefonicznego oszustwa!

Plaga oszustw telefonicznych nie ustaje. O poszczególnych metodach wspominaliśmy niejednokrotnie, niestety mimo szeroko zakrojonych akcji  edukacyjnych (na przykład w telewizji, gazetach, Internecie) ciągle pojawiają się nowe przypadki kradzieży dużych sum pieniędzy.

Mieszkanka Lublina straciła 230 tysięcy złotych - padła ofiarą telefonicznego oszustwa!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 25 stycznia 2023

Wpływ na to mają ciągle doskonalone metody kradzieży. Osoby, które wykonują takie telefony są do tego doskonale przygotowane, wiedzą, jak poprowadzić rozmowę, aby osiągnąć zamierzony cel.

Oszustwo na policjanta — lublinianka straciła 230 tysięcy zł!

58-letnia kobieta mieszkająca w Lublinie padła ofiarą oszustwa telefonicznego. W jego wyniku straciła aż 230 tysięcy złotych! Dzwoniący mężczyzna podczas rozmowy wykorzystał emocje kobiety — podając się za funkcjonariusza policji przekazał jej informację o tym, że jej mąż spowodował śmiertelny wypadek drogowy. 

Pieniądze miały zostać przekazane jako zadośćuczynienie rodzinie osoby uczestniczącej w zdarzeniu. Należało je oddać kurierowi zorganizowanemu przez fałszywego policjanta. Niestety kobieta, wierząc funkcjonariuszowi, straciła 230 tysięcy złotych.

Bankowi kasjerzy skuteczni w walce z oszustwamiBankowi kasjerzy skuteczni w walce z oszustwamiMikołaj Frączak

Kobieta zgłosiła sprawę na policji — osoby, które popełniły przestępstwo są poszukiwane.

Niestety, kiedy w grę wchodzą duże emocje zachowanie może nie być racjonalne, chęć pomocy osobie bliskiej, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji ma na nie bardzo duży wpływ. Nawet ci, którzy posiadają wiedzę na temat oszustw internetowych pod wpływem emocji mogą stać się ich ofiarą.

Oszustwa telefoniczne i internetowe — czy można im przeciwdziałać?

Edukacja powinna być priorytetem, na pierwszym miejscu. Wiedzę na temat oszustw internetowych, SMS-owych, telefonicznych powinny posiadać nie tylko starsi, ale także osoby młode. Przede wszystkim warto wiedzieć, że pracownicy policji nie prowadzą działań, zwłaszcza tych operacyjnych, przez telefon. Dziś oszuści używają się naprawdę różnych metod: wykonują telefony podszywając się pod wnuczka lub innego członka rodziny, funkcjonariusza policji.

Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Oszustwo na… Clinta Eastwooda. Straciła 600 tys. zł !!!!Michał Górecki

W internetowych skrzynkach pocztowych niemal codziennie lądują wiadomości, w których proponowane jest przekazanie wielkiego spadku, czy zakup wirtualnej waluty. Uważać trzeba również także na serwisach społecznościowych, na których można nawiązać kontakt z osobami z całego świata (taki kanał często wykorzystują osoby podszywające się pod lekarzy, aktorów). Częste są również przypadki a przejęcia konta lub oszustwa na BLIK i podczas zakupów. W Internecie, a także w życiu codziennym należy stosować zasadę ograniczonego zaufania: nie przekazywać pieniędzy nieznajomym, przed podjęciem decyzji o zakupach — wszystko sprawdzić, poszukać pozytywnych opinii. Najważniejsze -nie ulegać pozornym promocjom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!