Rakotwórcze i genotoksyczne ciasteczka dla niemowląt

We wtorek (24.01.2023) na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiło się ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Odnosi się ono do dwóch partii ciastek dla dzieci dostępnych w jednej z sieci sklepów.

Rakotwórcze i genotoksyczne ciasteczka dla niemowląt
  • Jakub Stasak
  • /
  • 27 stycznia 2023

Dlaczego produkt został wycofany?

Z przedstawionych przez GIS informacji wynika, że spożycie, przeznaczonych głównie dla niemowląt i dzieci, słodyczy może nieść ze sobą istotne dla zdrowia ryzyko.

Te pistacje miały być Te pistacje miały być 'bio', okazały się toksyczneMonika Świetlińska

Taki stan rzeczy ma bezpośredni związek z wykryciem w składzie artykułu wysokiej zawartości estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) oraz estrów glicydowych kwasów tłuszczowych.

Substancje te wykazują działanie genotoksyczne i kancerogenne.

Szczegóły dotyczące produktu i reakcja dystrybutora

Na półkach obecnej na polskim rynku od 2018 roku niemieckiej sieci sklepów TEDi nie znajdziemy już ciastek Unicorn wheels, 220 g, marki Aldiva, wyprodukowanych przez Modern Chocolate GmbH Robert-Bosch-Straße 32, 63303 Dreieich, Niemcy, a konkretnie dwóch partii produktu o numerach:

10792002021000000255, Data minimalnej trwałości: 12.2023

12252002021000000150, Data minimalnej trwałości: 04.09.2023

Szklanki z Aldi pękają podczas picia. Sklepy wycofują je ze sprzedażySzklanki z Aldi pękają podczas picia. Sklepy wycofują je ze sprzedażyMonika Świetlińska

Jak informuje przedstawiciel dystrybutora, wyrób dostępny był w sprzedaży od 17.09.2021 do 20.01.2023.

Można go zwrócić lub wymienić na inny o tej samej wartości w dowolnym sklepie TEDi.

Czym właściwie są wykryte substancje?

Zarówno estry 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD), jak i estry glicydowych kwasów tłuszczowych są zanieczyszczeniami procesowymi, które powstają podczas rafinacji olejów roślinnych.

Kupujesz suplementy diety? Sprawdź je pod kątem zakazanych składników!Kupujesz suplementy diety? Sprawdź je pod kątem zakazanych składników!Martyna Kowalska

Ich dopuszczalną w produktach spożywczych wprowadzanych na unijny rynek zawartość regulują stosowne rozporządzenia Komisji Europejskiej.

Genotoksyczność – co to jest?

Jeśli dana substancja ma właściwości genotoksyczne, oznacza to, że jej toksyczny wpływ na geny wywołuje mutacje, prowadząc tym samym do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Toksyczność w kierunku genów wykazują różne związki i jest ona związana nie tylko z ich specyfiką, ale także stężeniem.

Piwo wycofane ze sprzedaży. Powód Cię mocno zaskoczyPiwo wycofane ze sprzedaży. Powód Cię mocno zaskoczyMonika Świetlińska

Znacznie wpływa to za złożoność problemu, ponieważ potencjał genotoksyczny ujawnia się niekiedy nawet podczas badań nad substancjami mającymi wejść w skład nowych leków.

Zdrowie przede wszystkim

Komunikaty tego typu wydawane są Główny Inspektorat Sanitarny regularnie.

Jak podkreśla instytucja, nie służą one jednak piętnowaniu przedsiębiorców.

Połącz się z sanepidem przez internetPołącz się z sanepidem przez internetMartyna Kowalska

Ich głównym celem jest natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do wycofania z obrotu produktów mogących zagrażać zdrowiu i życiu konsumentów, a także informowanie opinii publicznej o pojawieniu się takiego zagrożenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!