Cyberpolicja ostrzega: To nie my wysyłamy te maile. Uważaj!

- Pojawił się nowy typ ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości — przestrzega zespół prasowy CBZP. Jak nie dać się nabrać na oszustwo hakerskie, które ma na celu instalację szkodliwego oprogramowania na Twoim komputerze lub smartfonie?

Cyberpolicja ostrzega: To nie my wysyłamy te maile. Uważaj!
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 stycznia 2023

To nie CBZC

Choć Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości funkcjonuje od roku, oszuści już kilkakrotnie wykorzystywali zaufanie obywateli do CBZC, podszywając się pod ten dział policji. 31 stycznia policjanci ponownie alarmują: "jest nowy typ ataku polegający na przesyłaniu wiadomości e-mail rzekomo pochodzącej z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości."

- Treść wiadomości sugeruje pobranie przygotowanego przez CBZC oprogramowania do wykrywania wirusów. Link przesłany w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej, gdzie umieszczony jest plik z rozszerzeniem.bat mogący zawierać szkodliwe oprogramowanie — ostrzega zespół prasowy CBZC.

Zwraca też uwagę, że w treści wiadomości przesyłanej przez oszustów występują błędy w pisowni, podany jest nieprawidłowy adres mailowy, ponadto adres strony internetowej poprzedzony jest fałszywą frazą: troadsecow.com.

Nie pierwszy raz poszywają się pod policję

Nie tak dawno pojawił się inny sposób podszywania się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek Policji.

- Z treści przesyłanych wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku. W załącznik należy kliknąć i pobrać go na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego internetowi oszuści będą mogli wykraść nasze dane. W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują się jako Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adam Cieślak - podawało kilka dni temu CBZC. 

Ilu policjantów pracuje w polskiej Policji?Ilu policjantów pracuje w polskiej Policji?Anna Petynia-Kawa

Oszuści podszywają się również pod Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka i wysyłają maile z załącznikiem rozpoznawanym jako dokument w formacie „pdf”. Z treści tych wiadomości wynika, że wobec osoby prowadzone jest postępowanie karne dotyczące przestępstw z kategorii wolności seksualnej i obyczajności. Przestępcy zalecają kontakt mailowy w tej sprawie i ostrzegają przed skierowaniem sprawy prokuratorowi.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia nas. Jej celem może być kradzież naszych pieniędzy.

Opisywane maile NIE ZAWIERAJĄ prawdziwych informacji!

Pamiętaj!

Policjanci na stronach internetowych swoich jednostek nie udostępniają jakiegokolwiek oprogramowania do diagnostyki systemu operacyjnego.

- Nasze wskazówki w zakresie używania np. programów antywirusowych mogą dotyczyć jedynie pobierania legalnych, sprawdzonych i oryginalnych programów z oficjalnych domen producentów — zapewniają cyberpolicjanci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!