Zarząd Banku Spółdzielczego przywłaszczył 54 mln zł, w tym pieniądze klientów

Janina K. prezes obecnie upadłego Banku Spółdzielczego w Grębowie (Podkarpackie) oraz jej pięcioro współpracowników jest podejrzanych o przywłaszczenie pieniędzy wpłaconych przez klientów do placówki, oraz oszustwo na kwotę 54 mln zł.

Zarząd Banku Spółdzielczego przywłaszczył 54 mln zł, w tym pieniądze klientów
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 7 lutego 2023

Podejrzanych 6 osób

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Podejrzanymi w sprawie są: Janina K. – prezes upadłego Banku Spółdzielczego oraz pięcioro byłych pracowników placówki: Genowef K. — wiceprezes banku oraz główna księgowa, Teresa R. – członek zarządu, starszy inspektor ekonomiczny, Danuta R. – specjalista ds. samorządowych i obsługi oszczędności, audytor wewnętrzny, Bożena S. – starszy inspektor ds. oszczędności i depozytów, członek rady nadzorczej, Krzysztof K. (syn Janiny K.) – referenta ds. kredytów.

Materiały wybuchowe w obiekcie handlowym. Policja znalazła łącznie ich aż 10 tonMateriały wybuchowe w obiekcie handlowym. Policja znalazła łącznie ich aż 10 tonMonika Świetlińska

Cała szóstka trafiła do aresztu z zarzutami: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (Janina K.) oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (pozostali). Ponadto wszystkim podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty dotyczące wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej oraz przywłaszczenia powierzonego mienia. Dodatkowo Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. prokurator zarzucił popełnienie dwóch oszustw na szkodę innych banków. Janinie K. grozi do 10 lat pozbawienia wolności, pozostałym – do 5 lat.

Wyłudzili ponad 54 mln zł

Z ustaleń prokuratury wynika, że sprawcy działali w latach 2004-2019 na terenie województwa podkarpackiego. Ich działania doprowadziły do wyrządzenia szkody majątkowej Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie o wysokości 19 mln zł. Ponadto podejrzani dokonali przywłaszczenia pieniędzy wpłaconych do banku w wysokości 25 mln zł.

Prokurator odpowie za przestępstwa przeciwko życiu i łapówkarstwoProkurator odpowie za przestępstwa przeciwko życiu i łapówkarstwoMonika Świetlińska


Z ustaleń prokuratury wynika także, że Janina K. Genowefa K. oraz Krzysztof K. wyłudzili jeszcze łącznie 10 mln zł z Baku Spółdzielczego w Rutce-Tartak (7 mln zł) i Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Radomiu (3 mln zł).

K. udzielała kredytów po znajomości

Podejrzani oszustw finansowych dokonywali poprzez poświadczanie nieprawdy w dokumentach, zakładanie rachunków bankowych na fikcyjne lub nieżyjące osoby oraz wykonywanie przelewów pomiędzy fikcyjnymi osobami, aby później wypłacić z tych rachunków gotówkę. Ponadto, jak ustaliła prokuratura, Janina K. udzielała swoim najbliższym kredytów z naruszeniem procedur, bez sprawdzania zdolności kredytowej i akceptacji rady nadzorczej oraz bez właściwego ich zabezpieczenia, jak i z zaniżonym oprocentowaniem odsetek.

W lipcu 2019 roku Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Banku Spółdzielczego w Rzeszowie, zaś we wrześniu Sąd Rejonowy ogłosił jego upadłość.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!