Edukacja nie pomaga. Dlaczego tak często padamy ofiarą oszustw?

Świat nieustannie się zmienia. Niestety — doskonalone są także sposoby wzbogacenia się poprzez oszustwa, dlatego ważne jest, aby prowadzić edukację, opowiadać o tym, jakimi metodami działają internetowi złodzieje.

Edukacja nie pomaga. Dlaczego tak często padamy ofiarą oszustw?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 9 lutego 2023

Wbrew pozorom — ofiarami takich przestępstw nie padają tylko osoby starsze. Dzięki odpowiednim technikom manipulacyjnym także

i ludzie młodzi tracą w nich duże ilości pieniędzy. Dlatego każdy taki przypadek warto zgłaszać na policję.

Oszustwa telefoniczne — zmora dzisiejszych czasów

Coraz częściej w mediach, gazetach lokalnych, w telewizji znaleźć można informacje o ludziach, którzy zostali oszukani. Metod działania jest naprawdę dużo. Ogromnie popularne są telefony, w których udaje się wnuczka/siostrzeńca, pracownika banku, funkcjonariusza policji czy Centralnego Biura Śledczego. Cel jest jeden: uzyskać jak największą kwotę pieniędzy, prowadząc rozmowę tak, aby nie pojawiła się chęć kontaktu z bliskim w celu ustalenia co się wydarzyło lub wprowadzenie w błąd i zmuszenie do zainstalowania oprogramowania śledzącego.

Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Martyna Kowalska

Jeśli chodzi o kradzieże w internecie, dostęp do konta, oszustwo na BLIK to tu również bardzo częste przypadki. Metody są ciągle doskonalone, pojawia się też na przykład wiele sklepów oferujących zakupy w niewiarygodnie niskich cenach (przed skorzystaniem z oferty warto sprawdzać opinie w Internecie czy w mediach społecznościowych).

Dla osób popełniających takie rodzaje przestępstw  to niestety w wielu przypadkach szybki i łatwy zysk. Czasami do tego procederu (np. do odbioru pieniędzy) wykorzystywane są osoby nie mające pojęcia czego się podejmują, a ich jedynym zadaniem jest odbiór przesyłki.

Dlaczego ludzie padają ofiarą oszustw?

Zdarza się, że osoby, które zostały oszukane są wyśmiewane, hejtowane, a ich postępowanie są szeroko komentowane. To bardzo dziwne — wygląda to tak, jakby to właśnie one same ponosiły winę za to, że dali się wykorzystać. Często pojawia się nawet hejt.

Tymczasem sprawa jest o wiele bardziej złożona. W momencie, kiedy odbierane są telefony, w których pojawia się informacja o wypadku bliskiej osoby, o czyjejś śmierci, zabraniu pieniędzy z konta w grę wchodzą ogromne emocje oraz chęć pomocy.

Rekordowe oszustwo „na wnuczka” w Gdyni. Kobieta straciła prawie pół miliona złotychRekordowe oszustwo „na wnuczka” w Gdyni. Kobieta straciła prawie pół miliona złotychAnna Malinowska

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku oszustw e-mailowych czy matrymonialnych. W przypadku tych pierwszych — chęć zysków sprawia, że czasem wyłącza się racjonalne myślenie. W przypadku, kiedy odezwie się osoba, która pragnie związku (a w późniejszym czasie, rozmowach również prosi o pieniądze) wykorzystuje samotność ludzi, chęć kontaktu i poznania kogoś bliskiego.

Dużo osób wikła się w kłopoty ponieważ nie mają oni nikogo, kto zwróciłby uwagę na niestosowność postępowania. Nie natknęli się także na swojej drodze na nikogo, kto mógłby powiadomić organy ścigania o przestępstwie. 

Mimo tłumaczeń, akcji edukacyjnych niestety nadal są osoby, które ulegają tak doskonałym technikom manipulacyjnym. Nie wywołujmy kłótni, nie obrażajmy się na bliskich. Najlepsze co możemy im dać to wsparcie, zrozumienie, mimo, że jest to trudne, kiedy następuje utrata oszczędności życia. 

Czy da się uniknąć tak szerokiej skali oszustw? Rozwiązanie jest tylko jedno: mimo wszystko edukować. Być może to okaże się pomocne, uchroni choć jedną osobę od straty pieniędzy czy uwikłania się w kłopoty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!