Zadbaj o bezpieczeństwo - nie odbieraj telefonu takimi słowami!

W miarę postępu cyfrowego następują daleko idące zmiany. Przede wszystkim — wiele spraw dnia codziennego można załatwić za pośrednictwem Internetu czy telefonu (stacjonarnego lub komórkowego). Sprzęt ten pozwala na kontakt z drugim człowiekiem, często także zapewnia chwile rozrywki (gry na smartfonie skutecznie niwelują nudę).

Zadbaj o bezpieczeństwo - nie odbieraj telefonu takimi słowami!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 lutego 2023

Zaskakujące, ale przez telefon można zrobić zakupy! Wiele firm udostępnia swoim klientom taką możliwość — wystarczy wykręcić odpowiedni numer i zamówić niezbędne artykuły. Często to właśnie ten kanał sprzedaży jest najbardziej odpowiedni — pracownik sklepu może udzielić porad, dobrać produkt z pasującymi parametrami.

Takim kanałem można dokonać zakupu nie tylko niezbędnych produktów, ale także usług.

W przypadku niezadowolenia lub chęci zmiany decyzji istnieje możliwość zrezygnowania z niej korzystając z przysługujących na mocy ustawy 14 dni.

Warto pamiętać, że podczas rozmów przez telefon należy jednak zachować ostrożność.

Oszustwa telefoniczne — nie daj się nabrać!

Metod oszustw telefonicznych jest naprawdę dużo. Związane są na przykład ze wprowadzeniem rozmówcy w błąd i złego rozporządzania pieniędzmi. Bardzo często wykorzystywane w tym celu są emocje oraz ufność — prowadzone są działania metodą na wnuczka, czy funkcjonariusza policji i Centralne Biuro Śledcze.

Często także odbywają się rozmowy z fałszywymi konsultantami — technika posunęła się na tyle daleko, że istnieje możliwość podszywania
się pod prawdziwe numery infolinii. W takim przypadku nie należy podawać żadnych danych osobowych, nie instalować proponowanych przez takie
osoby aplikacji (prawdziwy pracownik banku o to nie prosi, może jedynie polecić używanie bankowej aplikacji pobranej ze sklepu Google).


Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Martyna Kowalska

Odbierający telefon może również zostać namówiony na wizytę na pokazach firmowych odbywających się w danym mieście (często jest kuszony
odbiorem gwarantowanego upominku), na których będzie namawiany na zakup sprzętów o znacznej wartości. Konsultanci proponują także zamówienie
różnego rodzaju prenumerat.Jakim słowem nie odbierać telefonu?

Choć może się to okazać zaskakujące i bardzo nieprawdopodobne to podczas odbierania telefonu należy zwracać uwagę na słowa, których się używa. Nie powinno się od razu po odebraniu rozmowy mówić “tak, słucham”. Te niepozorne słowa mogą zostać użyte do niecnych celów.

Instalowanie aplikacji z nieznanych źródełInstalowanie aplikacji z nieznanych źródełMichał Górecki

Dzięki nim można spreparować rozmowę pokazując, że dana osoba wyraziła zgodę na zakup usługi lub produktu.  Mimo że istnieje możliwość, aby pozytywnie rozwiązać sprawę takiego zakupu, jest to trudne — konieczne jest udowodnienie, że to nie dana osoba złożyła dyspozycje.

Warto wdrożyć zasady zapobiegające oszustwom, a także wspomnieć o nich bliskim i znajomym. Dzięki zastosowaniu się do nich można mieć poczucie bezpieczeństwa, a także chronione będą finanse i oszczędności. Edukację związaną z ochroną przed przestępstwami należy prowadzić ciągle — oszuści ciągle doskonalą metody kradzieży pieniędzy, czy danych osobowych. Im więcej ludzi wie, jak postąpić w takiej sytuacji tym mniejsze prawdopodobieństwo, że podstęp się powiedzie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!