Miesięczne oświadczenie o opłaty IT. PKO BP ostrzega!

PKO Bank Polski ostrzega przed wiadomościami, które otrzymują ich klienci. Chodzi o miesięcznie oświadczenie o opłacie IT. 

Miesięczne oświadczenie o opłaty IT. PKO BP ostrzega!
  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 lutego 2023

Oszuści znowu podszywają się pod PKO BP

Cyberprzestępcy często aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar, podszywają się pod banki. Nie inaczej jest w kwestii PKO BP – największego polskiego banku. Organizacja już kilkukrotnie ostrzegała przed podejrzanymi wiadomościami, które trafiają do ich klientów. 

PKO BP ostrzega: Możesz stracić pieniądze!PKO BP ostrzega: Możesz stracić pieniądze!Monika Świetlińska

Tym razem otrzymują oni maile z adresu [email protected]. Wiadomości zatytułowane są najczęściej jako np: „Miesiecznie oświadczenie o opłaty IT”. W środku takiego maila znajduje się załączony plik z rozszerzeniem.pdf.exe – w rzeczywistości jest to złośliwe oprogramowanie, które może umożliwić hakerom dostęp do konta nieświadomych ofiar. 

- Dostałeś e-mail z „miesięcznym oświadczeniem opłaty IT”? Sprawdź nadawcę, adresata i nie klikaj w niesprawdzone linki oraz załączniki. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z naszą bezpłatną infolinią pod numerem 800 302 302 – czytamy w oświadczeniu PKO Banku Polskiego.

PKO BP ostrzega przed oszustami

Bank stanowczo podkreśla, że nie odpowiada za wysłanie tych wiadomości. Ponadto wskazuje na liczne błędy i kiepską składnię samej treści. Jednocześnie PKO BP informuje, że jeśli otrzymałeś taką wiadomość – powinieneś skontaktować się z infolinią banku. 

Załączone pliki o rozszerzeniu.exe bardzo często zawierają złośliwe oprogramowanie. Jednym z najpopularniejszych z nich jest tzw. Fun.exe virus, który użyty został po raz pierwszy ok. 2008 r. Najczęściej wysyłany jest właśnie w formie załącznika w wiadomościach mailowych. 

Konsumenci wygrali sprawę sądową z bankiem PKO BPKonsumenci wygrali sprawę sądową z bankiem PKO BPRafał Stępniewski

To bardzo niebezpieczne oprogramowanie, które choć wykrywane jest obecnie przez większość antywirusów, to może narobić Ci wiele szkód. Wirus jest w stanie zainstalować wiele swoich kopii w całym systemie. Utrudnia to jego usunięcie, bo sklonowane pliki będą mieć różne nazwy i lokalizacje. 

Nierzadko tego typu wirusy udają inne pliki. Np. foldery, dokumenty z pakietu Microsoft Office czy pliki pdf. Pod żadnym pozorem ich nie otwieraj!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!