Konsumenci wygrali sprawę sądową z bankiem PKO BP

Na początku grudnia 2018 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie ogłosił wyrok w toczącej się od pięciu lat sprawie z powództwa rzeczniczki, działającej w imieniu 44 konsumentów, przeciwko bankowi PKO BP SA. Przyznał rację konsumentom domagającym się uwolnienia ich mieszkań z obciążenia hipotecznego.

Konsumenci wygrali sprawę sądową z bankiem PKO BP
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 14 grudnia 2018

Sprawa toczy się od 2013 roku. Miejska Rzeczniczka Konsumentów w Warszawie wytoczyła powództwo przeciw PKO BP SA na rzecz konsumentów, którzy domagali się unieważnienia hipoteki o wartości 12 mln 400 tys. zł, obciążającej księgi wieczyste ich mieszkań. Hipoteka powstała jako zabezpieczenie kredytu zaciągniętego w PKO BP SA przez dewelopera, na cele związane z inną inwestycją niż budowa mieszkań sprzedanych konsumentom.

W umowie z deweloperem bank zobowiązał się, iż hipoteka nie obciąży żadnego lokalu sprzedanego przed jej ustanowieniem. Zgodził się bezwarunkowo wystawić oświadczenia o zwolnieniu spod tego obciążenia. PKO BP SA nie zrealizował jednak swojego zobowiązania. Księgi wieczyste nadal pozostawały obciążone wpisem do hipoteki, utrudniającym np. uzyskanie kredytu czy praktycznie uniemożliwiającym sprzedaż mieszkania.

Wystąpienia konsumentów do banku o uwolnienie ich mieszkań z obciążenia hipotecznego nie przynosiły rezultatu. Bank stał na stanowisku, że wykreślenie hipotek ustanowionych na jego rzecz będzie możliwe po wpłacie znaczącej kwoty, proporcjonalnej do metrażu mieszkania. Konsumenci nie mogli przystać na takie rozwiązanie, bowiem w całości sfinansowali budowę swoich mieszkań jeszcze przed powstaniem hipoteki PKO BP. Zwrócili się więc do rzecznika o wsparcie na drodze sądowej.

Rzeczniczka wystąpiła o ustalenie nieistnienia hipoteki o łącznej wartości 12 mln 400 tys. zł, obciążającej księgi wieczyste mieszkań zakupionych przez konsumentów. 30 września 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok. Orzekł nieistnienie hipoteki umownej ujawnionej w księgach wieczystych mieszkań konsumentów, bowiem została ona ustanowiona z wadą prawną. Wyrok nie był prawomocny.

Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego sprzed 2 lat, w którym sąd pierwszej instancji przyznał rację konsumentom stwierdzając, że bank nie miał podstaw prawnych do ustanowienia hipoteki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?
Edukacja

Egzamin zawodowy 2021 – jak zdać?

Trwa letnia sesja egzaminów zawodowych i to w aż trzech formułach 2012, 2017 oraz 2019. Co trzeba zrobić i ile punktów trzeba zdobyć, by zdać egzamin. Kiedy otrzymam dokumenty potwierdzające zdany...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!