Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
Ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Z takiej decyzji Andrzeja Dudy, prezydenta RP, jest zadowolony Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości.
- Joanna Gościńska
- /
- 28 lutego 2023
W trybie kontroli prewencyjnej
13 stycznia Sejm, głosami posłów PiS i dużej części opozycji uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt jest efektem negocjacji rządu z Komisją Europejską i jego celem jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalonaJoanna Gościńska
Następnie ustawa trafiła na biurko Andrzeja Dudy, prezydenta RP, który skierował dokument do Trybunału Konstytucyjnego w tzw. trybie kontroli prewencyjnej. To oznacza, że dopóki TK nie wyda wyroku, nowela nie będzie obowiązywać. Jak długo będzie trwać ocena ustawy pod kątem zgodności z Konstytucją?
Przyłębska: Musi być jakieś stanowisko wypracowane
Julia Przyłębska, prezes TK, pytana o tę kwestię w Programie Trzecim Polskiego Radia, nie umiała określić czy wyrok zapadnie w ciągu najbliższych tygodni, czy miesięcy. – Trybunał czy sąd nie jest instytucją, w której możemy tak planować, bo jednak mimo wszystko musi się zebrać skład, musi być jakieś stanowisko wypracowane, a dodatkowo uczestnicy postępowania muszą zająć stanowisko na piśmie. Niemniej jednak będziemy się starali załatwić sprawę sprawnie – mówiła Julia Przyłębska.
Decyzję Andrzeja Dudy o skierowaniu nowelizacji o SN skomentował także Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. — To ostatni moment, aby w sposób skuteczny zablokować logikę szantażu, którą Komisja Europejska kieruje się w swojej polityce wobec Polski – powiedział szef resortu sprawiedliwości.
Ozdoba: Suwerenność jest najważniejsza
- Suwerenność to najważniejsza kwestia związana z ustrojem konstytucyjnym i praworządnością. Dlatego decyzja prezydenta o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego jest słuszna – dodał Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
Ustawa, której zgodność z Konstytucją będzie sprawdzał teraz TK, zakłada, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie — jak obecnie — Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.
Zatrzymywanie prawa jazdy przez starostę nie jest zgodne z konstytucjąAnna Malinowska
NSA miałby przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje również zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.