Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Ustawa o Sądzie Najwyższym trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Z takiej decyzji Andrzeja Dudy, prezydenta RP, jest zadowolony Zbigniew Ziobro, szef resortu sprawiedliwości.

Andrzej Duda skierował do TK wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 28 lutego 2023

W trybie kontroli prewencyjnej

13 stycznia Sejm, głosami posłów PiS i dużej części opozycji uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Projekt jest efektem negocjacji rządu z Komisją Europejską i jego celem jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalonaUstawa o Sądzie Najwyższym uchwalonaJoanna Gościńska

Następnie ustawa trafiła na biurko Andrzeja Dudy, prezydenta RP, który skierował dokument do Trybunału Konstytucyjnego w tzw. trybie kontroli prewencyjnej. To oznacza, że dopóki TK nie wyda wyroku, nowela nie będzie obowiązywać. Jak długo będzie trwać ocena ustawy pod kątem zgodności z Konstytucją?

Przyłębska: Musi być jakieś stanowisko wypracowane

Julia Przyłębska, prezes TK, pytana o tę kwestię w Programie Trzecim Polskiego Radia, nie umiała określić czy wyrok zapadnie w ciągu najbliższych tygodni, czy miesięcy. – Trybunał czy sąd nie jest instytucją, w której możemy tak planować, bo jednak mimo wszystko musi się zebrać skład, musi być jakieś stanowisko wypracowane, a dodatkowo uczestnicy postępowania muszą zająć stanowisko na piśmie. Niemniej jednak będziemy się starali załatwić sprawę sprawnie mówiła Julia Przyłębska.

Decyzję Andrzeja Dudy o skierowaniu nowelizacji o SN skomentował także Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości. — To ostatni moment, aby w sposób skuteczny zablokować logikę szantażu, którą Komisja Europejska kieruje się w swojej polityce wobec Polski – powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Ozdoba: Suwerenność jest najważniejsza

Suwerenność to najważniejsza kwestia związana z ustrojem konstytucyjnym i praworządnością. Dlatego decyzja prezydenta o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego jest słusznadodał Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

Ustawa, której zgodność z Konstytucją będzie sprawdzał teraz TK, zakłada, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie — jak obecnie — Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. 

Zatrzymywanie prawa jazdy przez starostę nie jest zgodne z konstytucjąZatrzymywanie prawa jazdy przez starostę nie jest zgodne z konstytucjąAnna Malinowska

NSA miałby przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje również zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!