Metoda na pracownika banku. Nie tym razem...

Dzięki intensywnej pracy policjantów z Otwocka, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji, udało się zatrzymać dwoje obywateli Ukrainy – 39-letniego mężczyznę i 30-letnią kobietę, podejrzanych o oszustwo metodą na pracownika banku. Kobieta, która padła ofiarą oszustwa, straciła prawie 15 tysięcy złotych. Oboje podejrzani zostali postawieni w stan oskarżenia i trafili do aresztu na wniosek otwockiej prokuratury. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Metoda na pracownika banku. Nie tym razem...
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 2 marca 2023

Był przekonujący

Pod koniec stycznia tego roku do Komendy Powiatowej Policji w Otwocku zgłosiła się mieszkanka, która padła ofiarą oszustwa metodą na pracownika banku. Do kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku i przekonał ją, że zgromadzone na jej koncie bankowym środki są zagrożone. Nakłonił ją do wypłacenia pieniędzy z banku i wpłacenia ich za pomocą kodów blik na podane konto. Kobieta straciła blisko 15 tysięcy złotych, postępując zgodnie z poleceniem oszusta.

Rozmowy telefoniczne — jak zadbać o bezpieczeństwo?Rozmowy telefoniczne — jak zadbać o bezpieczeństwo?Małgorzata Łaziuk

Policjanci, którzy zostali powołani do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją, natychmiast podjęli działania zmierzające do ustalenia osób, które mogą mieć związek z tym zdarzeniem. Przeprowadzili szereg czynności z wykorzystaniem metod pracy operacyjnej, które pozwoliły im wytypować pierwszego podejrzanego – 39-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany na terenie Warszawy, a podczas przeszukania jego mieszkań policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, laptopa i gotówkę.

Wpadli w Warszawie

Dalsze intensywne czynności prowadzone przez funkcjonariuszy pozwoliły na zlokalizowanie 30-letniej rodaczki 39-latka. Kobieta została zatrzymana tydzień później, także na terenie stolicy, a podczas przeszukania jej mieszkania znaleziono telefony komórkowe i pieniądze.

Na podstawie zebranego materiału policjanci przedstawili podejrzanym zarzuty, a następnie przekazali zgromadzone dowody do Prokuratury Rejonowej w Otwocku. Prokurator przesłuchał podejrzanych i wystąpił do sądu o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztu. Sąd Rejonowy w Otwocku zdecydował o aresztowaniu na okres 3 miesięcy obojga podejrzanych.

Apel policjantów

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę. Oszuści nieustannie wymyślają nowe metody, by pozbawić ludzi ich oszczędności.

Dlatego pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.

Jaka kara za nielegalne organizowanie pogrzebów?Jaka kara za nielegalne organizowanie pogrzebów?Monika Świetlińska

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rozmawiamy z policjantem, pracownikiem banku czy innej instytucji, należy rozłączyć się. Następnie warto zadzwonić na numer alarmowy 112 lub na infolinię banku, aby potwierdzić, czy kontakt, który mieliśmy, nie był próbą wyłudzenia danych. Bądźmy czujni i uważajmy na nasze finanse.

Fot. Polska Policja

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!