Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy z kont. W jaki sposób robią to oszuści?

Cyfryzacja w społeczeństwie cały czas postępuje. Dziś już wiemy, że dzięki technologii można zrobić naprawdę wiele, co więcej — można ją kochać lub nienawidzić. Telefon, komputer, laptop, tablet to sprzęty, które są pomocne w ogarnianiu spraw codziennych, a także zapewniające rozrywkę (można spędzić czas na oglądaniu filmów, czy słuchaniu muzyki).

Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy z kont. W jaki sposób robią to oszuści?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 8 marca 2023

Niestety wraz z postępem technologicznym wiąże się także wiele niebezpieczeństw, zarówno w Internecie, jak i w rzeczywistości. Może zdarzyć się, że z bankowego konta mogą zniknąć pieniądze. Dziś wiele osób korzysta z różnych rozwiązań ułatwiających życie: aplikacji na telefon, naklejek na smartfon i zegarek czy wirtualnych portfeli. Coraz częstsze jest płacenie kartą zbliżeniowo i używanie kodów BLIK. To ogromna wygoda, zakupy trwają krócej.

Jakich sposobów używają osoby, które chcą uzyskać dostęp do konta, aby ukraść pieniądze?

Czy da się uchronić przed oszustwami on-line?

Z przeprowadzaniem oszustw internetowych ściśle związane jest z wykorzystaniem aplikacji bankowych, czy konta internetowego. Sposobów jest naprawdę wiele, dlatego korzystając z Internetu trzeba bardzo uważać, aby nie paść ofiarą kradzieży środków na koncie. Podczas korzystania z portali społecznościowych  należy zadbać o bezpieczeństwo i zastosować weryfikację dwuetapową, co pozwoli na więcej problemów ze złamaniem hasła osobom niepowołanym oraz zminimalizuje ryzyko występowania oszustw za pomocą BLIKA (sposób na znajomego potrzebującego natychmiastowego przelewu BLIK). Wiele osób wyłudza pieniądze na portalach społecznościowych, na przykład tworząc strony butików, wystawiając nieistniejące przedmioty. 

Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Jak odzyskać skradzione pieniądze z konta bankowego?Joanna Gościńska

Dziś coraz częściej na popularnych serwisach aukcyjnych np. OLX, czy Vinted użytkownicy, którzy sprzedają przedmioty — pod pretekstem potwierdzenia sprzedaży są nakłaniani, aby zainstalować zdalny pulpit. 

Kradzież pieniędzy z kont — w jaki sposób?

O tym, że podczas korzystania z internetu należy zachować daleko idące bezpieczeństwo, nie klikać w podejrzane linki, sprawdzać certyfikaty stron — wiadomo. Jednak nie tylko w sieci jest się narażonym na kradzież pieniędzy z kont. 

Zdarza się, że wspomina się także o przestępstwach związanych z zainstalowaniem czytników kart magnetycznych, nakładek skanujących w bankomatach oraz kamer śledzących wpisywanie PINU. Na szczęście nie są to przypadki zbyt częste. 

Czasem także można zaobserwować wypłatę środków pieniężnych z bankomatów poza granicami kraju.

Phishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelnePhishing to dopiero początek. Formy cyberprzestępstw będą coraz bardziej bezczelneAnna Malinowska

Wspomina się również o wykonywaniu transakcji zbliżeniowych, kiedy ktoś ma kartę w kieszeni, jednak jest to zwykła miejska legenda stworzona na podstawie zdjęcia, na którym mężczyzna podróżujący autobusem posiadał terminal. Taka kradzież jest niemożliwa do wykonania — nie należy się obawiać utraty pieniędzy.

Należy także pilnować, aby karta płatnicza, pin, hasła lub dane do logowania do konta internetowego nie trafiły w niepowołane ręce. Zdarza się też, że takie rzeczy pozyskiwane są poprzez kradzież lub w wyniku działań nieuczciwych sprzedawców, pracowników handlu i usług.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwrotu pieniędzy, aby jednak tak się stało — należy złożyć reklamację do banku. Jeśli pojawią się przesłanki — kwota wróci na konto bankowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!