Czym jest lichwa mieszkaniowa? Jak oszuści wyłudzają nieruchomości?

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku kolejny akt oskarżenia w prowadzonym śledztwie, które dotyczy tak zwanej lichwy mieszkaniowej. W sprawę zaangażowana jest również Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku. To już ósmy akt oskarżenia związany ze sprawą. Zostało nim objętych aż 5 oskarżonych. Ciążą na nich zarzuty popełnienia łącznie 17 przestępstw, w których szkodę odniosło 23 oskarżonych. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Czym jest lichwa mieszkaniowa? Jak oszuści wyłudzają nieruchomości?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 9 marca 2023

Oszuści wyłudzili mieszkania o wartości 3,5 miliona złotych 

W komunikacie prasowym Prokuratury Krajowej czytamy, że oszuści wyłudzili nieruchomości o łącznej wartości ponad 3,5 miliona złotych. Zarzuty, które są zawarte w akcie oskarżenia, mówią o doprowadzeniu pokrzywdzonych osób do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Były to nieruchomości o wartości rynkowej od 100 tys złotych do 650 tys złotych. 

Jak działa odwrócona hipoteka?Jak działa odwrócona hipoteka?Michał Górecki

W jaki sposób działa lichwa mieszkaniowa? 

Przestępczy proceder oskarżeni wykonywali w następujący sposób. Najpierw wyszukiwali osoby, które były w trudnym położeniu finansowych i posiadały zadłużone nieruchomości. W drugiej kolejności oferowali oni tym osobom pożyczkę gotówkową. Warunkiem pożyczenia pieniędzy było przeniesienie przez pokrzywdzone osoby prawa własności do lokalu na oszustów. Miało to być zabezpieczenie pożyczki. Obie strony zawierały przy tym umowę, która miała formę aktu notarialnego. 

Dokument zawierał wiele mało zrozumiałych, niekorzystnych dla pokrzywdzonych osób postanowień. W ich wyniku tracili oni prawo do swoich nieruchomości, choć umowa była skonstruowana tak, że byli oni przekonani, że nadal są właścicielami nieruchomości, a została ona jedynie zastawiona za pożyczkę. W rzeczywistości było zgoła inaczej: przechodziła na własność pożyczkodawcy. 

Kolejnym aspektem było to, że pokrzywdzeni otrzymywali od oszustów mniejsze kwoty, niż były zapisane w umowach notarialnych. Kolejną kwestią jest to, że w dokumentach zaniżano wartość nieruchomości minimum o połowę. 

Ustawa „Lokal za grunt” weszła w życieUstawa „Lokal za grunt” weszła w życieAnna Malinowska

Prokuratorzy wspierają pokrzywdzone osoby 

Gdańscy prokuratorzy starają się pomóc pokrzywdzonych, w tym celu podejmują szereg działań cywilnoprawnych na rzecz osób pokrzywdzonych. Są to m.in. orzeczenia wstrzymujące egzekucję, wyroki mówiące o nieważności zawartych umów, postanowienia o uzgodnieniu księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!