Urząd Patentowy przestrzega przed oszustami

Dostałeś list z Urzędu Patentowego, w którym masz zapłacić za ochronę znaku towarowego w euro i to na konto niemieckie? Uważaj, to oszustwo!

Urząd Patentowy przestrzega przed oszustami
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 16 marca 2023

Oszuści chcą zapłaty w euro

Oszuści prześcigają się w sposobach na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem postanowili podszyć się pod Urząd Patentowy RP. Jak to robią? Otóż przestępcy wysyłają fałszywe decyzje/upomnienia wzywające do wniesienia opłaty za udzielenie ochrony i to w walucie euro. Ponadto numery rachunków bankowych wskazują, iż konta bankowe zostały założone w Niemczech. Do tych wiadomości dołączane jest pismo wzorowane na wydawanych przez Urząd Patentowy RP dokumentach potwierdzających udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy (świadectwach ochronnych).

Czym zajmuje się kancelaria prawa patentowego? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!Czym zajmuje się kancelaria prawa patentowego? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!Rafał Stępniewski

„Działania te wprowadzają w błąd adresatów i stanowią próbę wyłudzenia znacznych kwot na szkodę zgłaszających znaki towarowe” – przekazał Urząd Patentowy.

Prawdziwy numer konta w banku jest jeden!

Jak więc sprawdzić, czy wiadomość, którą otrzymaliśmy, jest faktycznym wezwaniem do zapłaty? Na początek należy dokładnie zweryfikować numer konta bankowego. Jedyny właściwy rachunek, którym posługuje się Urząd Patentowy RP to: NBP O/O Warszawa: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000.

Ponadto, jeśli mamy wątpliwości, czy rzeczywiście wiadomość jest autentyczna, warto skontaktować się z urzędem telefonicznie (22 579 05 55) lub pisząc e-mail na adres:  [email protected].

Własność intelektualna w firmie – jak ją chronić?Własność intelektualna w firmie – jak ją chronić?Mikołaj Frączak

„Urząd Patentowy RP posiada jeden numer rachunku bankowego. Wszystkie wezwania do dokonywania opłat na inne rachunki bankowe nie pochodzą od Urzędu Patentowego RP i stanowią próbę wyłudzenia. Dokonanie przelewu na rachunek inny niż właściwy prowadzi do utraty środków finansowych, a niekiedy nawet do utraty ochrony udzielonej przez Urząd Patentowy RP” – przestrzega instytucja.

Przelewy tylko w złotówkach

Na co jeszcze warto zwracać uwagę? Na walutę, w której mają zostać przekazane pieniądze. Urząd Patentowy pobiera opłaty tylko w polskich złotych. Ponadto warto wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami termin na uiszczenie opłaty za pierwszy okres ochrony wynosi 3 miesiące od daty doręczenia decyzji. Z kolei świadectwo ochronne przesyłane jest dopiero po wniesieniu wymaganych prawem opłat i wpisaniu prawa do właściwego rejestru. W związku z powyższym nie ma możliwości jednoczesnego otrzymania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego i świadectwa ochronnego.

Dodatkowo zgodnie z obowiązującymi przepisami Urząd Patentowy nie dokonuje „migracji” znaków towarowych, nie wydaje świadectw ochronnych „na drugi 10-letni okres ochronny”, ani też „świadectw przeniesienia prawa”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!