Czym zajmuje się kancelaria prawa patentowego? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!

Nie należy mylić kancelarii patentowej z urzędem patentowym. To właśnie kancelarie patentowe mogą pomóc przedsiębiorcom w skutecznym ubieganiu się o patent, rejestrację designu lub ochronę marki lub loga — w urzędzie patentowym. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o tej instytucji.

Czym zajmuje się kancelaria prawa patentowego? Co warto o niej wiedzieć? Sprawdźmy!
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 7 lipca 2022

Kancelaria patentowa — możesz być spokojny o swoje zgłoszenie!

Przedmiotem działalności kancelarii patentowej jest świadczenie pomocy w sprawach własności przemysłowej – a więc wspieranie przedsiębiorców zarówno od strony prawnej, jak i technicznej w ochronie ich własności intelektualnej.

Zlecając zgłoszenie wynalazku, designu czy znaku towarowego kancelarii patentowej, przedsiębiorca może mieć pewność, że jego sprawa trafia w dobre ręce, a zgłoszenie zostanie przygotowane i złożone do urzędu prawidłowo i zgodnie ze sztuką, zaś następnie procedura zgłoszeniowa będzie prowadzona profesjonalnie, a wszelkie istotne terminy w sprawie będą dopilnowane.

Kto prowadzi kancelarię patentową?

Kancelarię patentową prowadzą rzecznicy patentowi. Rzecznik patentowy to zawód zaufania publicznego o ponad stuletniej tradycji w Polsce. Aby uzyskać chroniony prawem tytuł rzecznika patentowego, należy odbyć 3-letnią aplikację rzecznikowską, a następnie zdać państwowy egzamin obejmujący zagadnienia prawne i techniczne.

Rzecznicy patentowi mogą mieć wykształcenie techniczne – na przykład rzecznicy patentowi z Kancelarii Patentowej Patentbox mają tytuły magistra inżyniera (elektroautomatyki przemysłowej i architektury). Taki techniczny background jest szczególnie przydatny przy badaniach, przygotowywaniach opisów i prowadzeniu zgłoszeń wynalazków.

Polski rzecznik patentowy może reprezentować swoich Klientów przed Urzędem Patentowym RP, Urzędem ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante oraz przed Biurem Międzynarodowym Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) w Genewie – w sprawach związanych z uzyskaniem i utrzymaniem ochrony znaków towarowych, wzorów przemysłowych i użytkowych oraz wynalazków.

Rzecznik patentowy może też występować przed polskimi sądami powszechnymi w charakterze pełnomocnika, na równi z radcą prawnym czy adwokatem, w większości spraw związanych z prawem autorskim, nieuczciwą konkurencją i ochroną własności przemysłowej.

Radcowie i adwokaci w kancelarii patentowej — na czym polega ich rola?

Często w kancelarii rzecznika patentowego są też obecni radcowie prawni lub adwokaci specjalizujący się w prawie własności intelektualnej i wspierający rzeczników patentowych w kwestiach prawnych.

Specjaliści z kancelarii patentowej udzielą profesjonalnej porady w kwestiach prawa autorskiego i nieuczciwej konkurencji, pomogą wybrać najlepszą strategię ochrony własności intelektualnej przedsiębiorstwa, doradzą w sprawach sporów o własność intelektualną.

Nierzadko, zanim spór trafi do sądu, w pierwszej kolejności wystosowywane jest do naruszyciela wezwanie. Kancelaria patentowa zajmuje się przygotowywaniem tego typu wezwań albo odpowiedzi na nie (w zależności od tego, którą stronę reprezentuje), prowadzeniem negocjacji, sporządzaniem umów. Podsumowując, oto czym zajmuje się kancelaria patentowa:

  • prowadzi badania stanu techniki oraz badania zdolności patentowej wynalazków – m.in. potrzebne do ubiegania się o dotacje takie jak te z NCBiR;
  • oferuje badania zdolności rejestrowej i legalności używania znaku towarowego (marki), które są zawsze niezwykle ważne, z biznesowego punktu widzenia, przy wdrażaniu nowej marki, hasła czy nazwy firmy;
  • zarządza portfolio praw własności przemysłowej (patentami, designami, znakami towarowymi), pilnuje terminów przedłużania ochrony tych praw, składa wnioski o ujawnienie zmian dotyczących tych praw w odpowiednich rejestrach i obsługuje korespondencję wpływającą w ich sprawach.

Biorąc pod uwagę złożoność i stopień skomplikowania wszelkich spraw własności intelektualnej przedsiębiorstwa, wydaje się jasne, że warto powierzyć prowadzenie ich profesjonalnej kancelarii patentowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.