Awaria kanalizacji - kto pokrywa koszty jej usunięcia?

Popsuła się kanalizacja? Trzeba zadzwonić do miejscowego zakładu wodno-kanalizacyjnego. W sumie oczywiste. Warto mieć jednak na uwadze, że nie każde urządzenie wchodzi w skład sieci zarządzanej przez przedsiębiorcę przesyłowego. Gdzie przebiega granica odpowiedzialności? Kiedy awaria kanalizacji oznacza dodatkowe koszty dla właściciela nieruchomości? Odpowiadamy.

Awaria kanalizacji - kto pokrywa koszty jej usunięcia?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 lipca 2022

Awaria kanalizacji – granica odpowiedzialności

W tym konkretnym przypadku nie zawsze jest tak, że awaria kanalizacji zostaje usunięta przez np. komunalne przedsiębiorstwo odpowiedzialne za gminną lub miejską sieć. Trzeba rozdzielić pojęcie sieci i przyłącza. Sprawy nie ułatwia fakt, że przepisy w tym zakresie dość często się zmieniały. Obecnie jest tak, że przyłączem kanalizacyjnym nazywamy ten odcinek przewodu, który łączy wewnętrzną instalację w nieruchomości z siecią. 

Niestety, jeśli wydaje nam się, że nasza odpowiedzialność kończy się na granicy działki, jesteśmy w błędzie. Odpowiedzialność właściciela nieruchomości może sięgać znacznie dalej, aż do miejsca w którym (mówiąc kolokwialnie) rura z naszego domu łączy się z rurą należącą do sieci komunalnej. Ekspertów za uproszczenie przepraszamy.

Co do własności urządzeń kanalizacyjnych przyjmuje się, że należą one do podmiotu lub osoby, która zapłaciła za ich budowę. Jeśli inwestycja miała miejsce wiele lat temu, mówimy np. o spadkobiercy takiej osoby lub inwestora, który nabył daną nieruchomość. Tak czy inaczej, mówimy o następcy prawnym. Tłumaczenie, że nie mieliśmy o tym pojęcia, nie zmienia w sprawie niczego. Zawsze możemy usłyszeć, że nieznajomość prawa (i stanu faktycznego) szkodzi. 

Awaria oświetlenia ulicznego. Gdzie ją zgłosić?Awaria oświetlenia ulicznego. Gdzie ją zgłosić?Anna Malinowska

Kto płaci za awarię?

Teraz wchodzimy na dość grząski grunt wykładni prawa, orzecznictwa i interpretacji przepisów. Ważna jest bowiem treść umowy z przedsiębiorcą przesyłowym. W Polsce nie brakowało dotąd sporów o granice takiej odpowiedzialności. Są przecież orzecznictwa, które wskazują, że od chwili podłączenia przyłącza sieci, własność urządzeń przechodzi na… przedsiębiorstwo. Trzeba więc liczyć się z ewentualnością, że na linii właściciel nieruchomości – przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może w przypadku awarii pojawić się spór. Jego finał może znaleźć swoje miejsce w sądzie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!