fb

Nieprzekraczalna linia zabudowy - co to takiego?

Dostałeś decyzję o warunkach zabudowy, a na niej naniesiona została linia naszpikowana trójkątami. Z legendy dowiadujesz się, że jest to nieprzekraczalna linia zabudowy. Czym ona jest? Jak bardzo może ograniczyć Twoje plany inwestycyjne związane z zagospodarowaniem działki? Wyjaśniamy.

Nieprzekraczalna linia zabudowy - co to takiego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 lipca 2022

Nieprzekraczalna linia zabudowy – definicja

Nieprzekraczalna linia zabudowy to jasno określona linia, poza którą nie można planować żadnej zabudowy. Nawet jeśli jest to taras, czy schody. 

Zgodnie z prawem, granica obiektu budowlanego może pokrywać się z linią, ale w żadnym wypadku nie może jej przekroczyć. Często to poważne ograniczenie dla inwestora.

Na jakiej głębokości położyć kabel elektryczny w ziemi?Na jakiej głębokości położyć kabel elektryczny w ziemi?Anna Malinowska

Nieprzekraczalna linia zabudowa – urzędniczy wymysł?

Linia ta nie jest urzędniczym „wymysłem”. W jej przypadku chodzi o zagwarantowanie minimalnej odległości obiektu budowlanego od innych obiektów. Może być to np. ulica, park, sąsiednia działka, las, cmentarz, parking etc. Odległości te wynikają stricte z przepisów. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno mieszkańców przyszłego budynku, jak również zachowanie pewnego ładu. Nie bez przyczyny mówi się w tym przypadku np. o ograniczeniu ryzyk pożarowych. 

Czy poza nieprzekraczalną linią zabudowy można postawić wiatę lub garaż?

To pytanie dość często pada ze strony inwestorów planujących zagospodarowanie swojej działki. Niestety, odpowiedź brzmi: nie! Między innymi z tego powodu na oględziny działki, którą zamierzamy kupić, warto zabrać specjalistę np. geodetę, który jasno powie nam co i w którym miejscu nieruchomości możemy wybudować. 

Budowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoBudowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoMichał Górecki

Czy poza nieprzekraczalną linią zabudowy można budować ogrodzenie?

Tu dobra informacja. Nieprzekraczalna linia zabudowy nie ogranicza naszych planów w zakresie budowy ogrodzenia, w tym przypadku nie ryzykujemy rozbiórką jak w przypadku schodów, garażu czy altany. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Policja rekrutuje kontrterrorystów
Policja

Policja rekrutuje kontrterrorystów

Komenda Główna Policji zachęca do wstąpienia w szeregi kontrterrorystów – czytamy na stronie internetowej stróżów prawa. Przy tej okazji publikuje film (zamieszczamy go poniżej) oraz wywiad...
Konkurs na Polski Produkt Przyszłości
Ciekawostki

Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Jeszcze tylko kilka dni pozostało chętnym firmom do zgłoszenia się do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co zrobić by ze swoimi produktami...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!