Będą nowe miasta na mapie Polski. Jakie zmiany w 2023 roku?

15 miejscowości otrzyma z dniem 1 stycznia 2023 roku prawa miejskie – wynika z projektu rozporządzenia, które opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Przypomnijmy za projekt stosownego aktu prawnego, w takich przypadkach odpowiada MSWiA.

Będą nowe miasta na mapie Polski. Jakie zmiany w 2023 roku?
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 lipca 2022

Ile nowych miast w 2023 roku?

Najwięcej nowych miast powstanie w województwach łódzkim i mazowieckim – po cztery. Po dwa nowe miasta zyska woj. małopolskie oraz świętokrzyskie. Pojedyncze miejscowości, które od 1 stycznia 2023 roku zmienią swój status, zlokalizowane są w woj. śląskim, dolnośląskim, a także w Wielkopolsce. 

Spora grupa z nich miała już prawa miejskie przed 1870 rokiem. W przypadku tych, które w dobie zaborów zlokalizowane były na terenie imperium rosyjskiego, zazwyczaj status miasta był cofnięty przez władze zaborcze jako forma represji po powstaniu styczniowym. Wiele z nich podupadło na tyle, że w czasie II RP oraz PRL nikt nie myślał o przywróceniu im dawnych praw.

Awaria kanalizacji — kto pokrywa koszty jej usunięcia?Awaria kanalizacji — kto pokrywa koszty jej usunięcia?Mikołaj Frączak

Nowe miasta województwie mazowieckim

W przypadku Mazowsza, prawa miejskie otrzymają cztery miejscowości zlokalizowane w różnych częściach regionu. Mowa o wsiach: Bodzanów (powiat płocki), Latowicz (powiat miński), Jastrząb (powiat szydłowiecki), Jadów (powiat wołomiński). 

Nowe miasta w województwie łódzkim

Również cztery miasta zyska województwo łódzkie. Będą to Jeżów (powiat brzeziński), Dąbrowice (powiat kutnowski), Rozprza (powiat piotrkowski) oraz Ujazd (powiat tomaszowski). 

Nowe miasta w województwie świętokrzyskim

W przypadku województwa świętokrzyskiego, status miasta zyskają dwie miejscowości. Obie położone w powiecie ziemskim kieleckim. Mowa o położonym tuż obok Kielc Piekoszowie oraz miejscowości Łopuszno przy trasie Kielce-Częstochowa.

Nowe miasta w województwie małopolskim

W województwie małopolskim od 1 stycznia 2023 roku przybędą dwa miasta – Książ Wielki (powiat miechowski) oraz Czarny Dunajec (powiat nowotarski). 

Nowe miasto w województwie śląskim

W województwie śląskim prawa miejskie nabędzie jedna miejscowość. Są to Włodowice (powiat zawierciański).

Nowe miasto w województwie dolnośląskim 

Również jedno miasto powstanie w województwie dolnośląskim. Status ten zostanie nadany według projektu rozporządzenia miejscowości Miękinia (powiat średzki). 

Nowe miasto w województwie wielkopolskim

Prawa miejskie powrócą także do jednego dawnego miasta położonego w województwie wielkopolskim. Mowa o Miasteczku Krajeńskim (powiat pilski); Co ciekawe miejscowość ta cieszyła się tym statusem od średniowiecza aż do roku 1973, kiedy prawa miejskie zostały dla niej zniesione. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!