Co trzeci Polak ma Profil Zaufany

Liczba posiadaczy Profilu Zaufanego rośnie w lawinowym tempie. Jak ogłosiła Cyfryzacja KPRM, właśnie osiągnięty został kolejny pułap – 15 milionów użytkowników. To oznacza, że co trzeci Polak korzysta z tego rozwiązania.

Co trzeci Polak ma Profil Zaufany
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 lipca 2022

15 milionów Profili Zaufanych w Polsce 

Zaczynał ze znikomą popularnością, dziś gwarantuje dostęp do usług elektronicznych 1/3 populacji mieszkańców Polski. Historycznie rzecz biorąc, o sukcesie tego rozwiązania zdecydowały trzy czynniki – rozwój e-usług w urzędach, powszechność dostępu do internetu oraz… pandemia. 

Urząd bez wychodzenia z domu

Cyfryzacja KPRM przekonuje, że stale poszerza się lista spraw, które można załatwić bez wychodzenia z domu, za pomocą łącza internetowego. Taka dogodność wiąże się jednak z potrzebą potwierdzenia tożsamości użytkownika. 

Jeśli jesteśmy w stanie potwierdzić w sieci kim jesteśmy, składanie wniosków, dokumentów oraz załatwianie przeróżnych spraw on-line staje się banalnie proste. Wystarczy login, hasło i kilka kliknięć.To właśnie Profil Zaufany nadaje moc prawną – dokładnie taką samą jak nasz odręczny podpis. 

Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Anna Malinowska

Co można załatwić poprzez Profil Zaufany? 

Z pomocą PZ można m.in. złożyć wniosek w ZUS, w tym także o świadczenie Rodzina 500 plus, lub „Dobry Start” 300 plus.

Profil Zaufany pozwala także na otwarcie, zawieszenie, a także zamknięcie działalności gospodarczej. To także prosty sposób do dokonania wszelkich zmian i adnotacji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). 

Z pomocą PZ można również sprawdzić ile punktów karnych mamy na koncie, zweryfikować historię nabywanego pojazdu, a także rozliczyć się ze skarbówką.

Plusem posiadania profilu jest także dostęp do Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP), możliwość złożenia wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), a także uzyskanie odpisu z USC, czy rejestracji nowo narodzonego dziecka. 

Jak długo funkcjonuje Profil Zaufany?

Profil Zaufany ma już 11 lat (powstał w 2011 r.). Usługa nie miała łatwego startu. W ciągu pierwszych sześciu lat istnienia założyło go jedynie… 400 tys. osób. W dodatku, sporą część użytkowników stanowili urzędnicy, którzy takie narzędzie po prostu musieli posiadać. Dopiero potem po około siedmiu latach od włączenia usługi następowało stopniowe przyspieszenie. 

Rok 2018 Profil Zaufany rozpoczął od liczby 1,3 mln aktywnych uzytkowników. Teraz postęp w wyrabianiu kolejnych kont jest właściwie geometryczny! Według stanu na 15 lipca 2021 roku PZ posiadało prawie 12 mln osób, z czego przeszło 3 mln aktywowało go po 1 stycznia 2021 roku. Teraz, w lipcu 2022 roku padła kolejna bariera – 15 mln kont. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!