Urzędnik nie wezwie Cię już do siebie. Koniec z wyjaśnieniami?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce skończyć z praktyką wzywania obywateli do urzędu. Resort zapowiada zmiany ustawowe, które niebawem trafią do Rady Ministrów. Czy rzeczywiście jest szansa na ograniczenie biurokracji? 

Urzędnik nie wezwie Cię już do siebie. Koniec z wyjaśnieniami?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 sierpnia 2022

Koniec wzywania do urzędu?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii obliczyło, że łączny czas, jaki każdego roku obywatele poświęcają na osobiste składanie wyjaśnień w urzędach, wynosi 5 milionów godzin. I to co najmniej! 

Szef tego resortu Waldemar Buda mówi o „oddaniu Polakom ich czasu” i zakończeniu praktyki wzywania obywateli do składania osobistych wyjaśnień w urzędach. „Dzisiaj czas, to największa wartość jaką mamy. Chcemy mieć go dla bliskich, dla przyjemności, które są dla nas ważne, a niekoniecznie do załatwiania spraw urzędowych” – tłumaczył minister.

Postępowanie administracyjne a wezwanie do urzędu

W aktualnym stanie prawnym urzędy w ramach postępowania administracyjnego mogą wezwać obywatela do osobistego stawiennictwa po to, aby złożył potrzebne wyjaśnienia. Co ciekawe resort rozwoju nie rozpatruje takiego działania w ramach obowiązku a… uciążliwości. Uciążliwość stanowią nie tylko sztywne godziny pracy urzędów.  Dla przeciętnego obywatela niejednokrotnie wiąże się to co najmniej z utratą kilku godzin na dojazdy i wyjaśnienia, a nierzadko z koniecznością wykorzystania dnia wolnego” – czytamy w komunikacie.

Jaka kara za niestawiennictwo?

Niestawiennictwo pociąga za sobą określone konsekwencje. Mówimy o karze od 50 do 200 złotych. MRiT ocenia, że rocznie obowiązek osobistego stawiennictwa może dotyczyć nawet 2,5 mln przypadków każdego roku. Ocenia się, że w ubiegłym roku niektóre urzędy rozpatrywały tak nawet co czwartą sprawę.

4 września 2022 możesz odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu. Mandatu nie będzie!4 września 2022 możesz odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu. Mandatu nie będzie!Mikołaj Frączak

Koniec zbędnej biurokracji

Co zatem ma się zmienić w prawie? Ministerstwo Rozwoju chce zmian w Kodeksie Postępowania Administracyjnego (KPA) oraz ordynacji podatkowej. W obu ustawach ma istnieć zapis o pierwszeństwie pisemnej (w tym elektronicznej) postaci odpowiedzi. „W przypadku ewentualnego wezwania organ będzie szczegółowo wyjaśniał, dlaczego niezbędne jest osobiste stawiennictwo” – napisano.

Opisane zmiany mają być częścią ustawy deregulacyjnej, która na jesieni trafi do Wykazu Prac Rady Ministrów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!