Urzędnik nie wezwie Cię już do siebie. Koniec z wyjaśnieniami?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce skończyć z praktyką wzywania obywateli do urzędu. Resort zapowiada zmiany ustawowe, które niebawem trafią do Rady Ministrów. Czy rzeczywiście jest szansa na ograniczenie biurokracji? 

Urzędnik nie wezwie Cię już do siebie. Koniec z wyjaśnieniami?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 sierpnia 2022

Koniec wzywania do urzędu?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii obliczyło, że łączny czas, jaki każdego roku obywatele poświęcają na osobiste składanie wyjaśnień w urzędach, wynosi 5 milionów godzin. I to co najmniej! 

Szef tego resortu Waldemar Buda mówi o „oddaniu Polakom ich czasu” i zakończeniu praktyki wzywania obywateli do składania osobistych wyjaśnień w urzędach. „Dzisiaj czas, to największa wartość jaką mamy. Chcemy mieć go dla bliskich, dla przyjemności, które są dla nas ważne, a niekoniecznie do załatwiania spraw urzędowych” – tłumaczył minister.

Postępowanie administracyjne a wezwanie do urzędu

W aktualnym stanie prawnym urzędy w ramach postępowania administracyjnego mogą wezwać obywatela do osobistego stawiennictwa po to, aby złożył potrzebne wyjaśnienia. Co ciekawe resort rozwoju nie rozpatruje takiego działania w ramach obowiązku a… uciążliwości. Uciążliwość stanowią nie tylko sztywne godziny pracy urzędów.  Dla przeciętnego obywatela niejednokrotnie wiąże się to co najmniej z utratą kilku godzin na dojazdy i wyjaśnienia, a nierzadko z koniecznością wykorzystania dnia wolnego” – czytamy w komunikacie.

Jaka kara za niestawiennictwo?

Niestawiennictwo pociąga za sobą określone konsekwencje. Mówimy o karze od 50 do 200 złotych. MRiT ocenia, że rocznie obowiązek osobistego stawiennictwa może dotyczyć nawet 2,5 mln przypadków każdego roku. Ocenia się, że w ubiegłym roku niektóre urzędy rozpatrywały tak nawet co czwartą sprawę.

4 września 2022 możesz odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu. Mandatu nie będzie!4 września 2022 możesz odkleić nalepkę kontrolną z szyby samochodu. Mandatu nie będzie!Mikołaj Frączak

Koniec zbędnej biurokracji

Co zatem ma się zmienić w prawie? Ministerstwo Rozwoju chce zmian w Kodeksie Postępowania Administracyjnego (KPA) oraz ordynacji podatkowej. W obu ustawach ma istnieć zapis o pierwszeństwie pisemnej (w tym elektronicznej) postaci odpowiedzi. „W przypadku ewentualnego wezwania organ będzie szczegółowo wyjaśniał, dlaczego niezbędne jest osobiste stawiennictwo” – napisano.

Opisane zmiany mają być częścią ustawy deregulacyjnej, która na jesieni trafi do Wykazu Prac Rady Ministrów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!