Obywatele Ukrainy będą mieli łatwiejszy dostęp do Karty Polaka

Obywatele Ukrainy będą mieli, dzięki pomysłowi MSZ, łatwiejszy dostęp do karty Polaka. W najbliższych tygodniach pojawi się możliwość złożenia wniosku oraz odebrania dokumentu w każdym urzędzie wojewódzkim w naszym kraju. 

Obywatele Ukrainy będą mieli łatwiejszy dostęp do Karty Polaka
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 lipca 2022

Karty Polaka w polskich konsulatach

Kiedy 24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, polskie konsulaty natychmiast zabezpieczyły będące w ich dyspozycji Karty Polaka i przesłały je bezpośrednio do resortu dyplomacji w Warszawie. Od tego momentu, dokumenty te są sukcesywnie wydawane tym którzy się po nie zgłoszą. 

W najbliższych tygodniach Ukraińcy uprawnieni do posiadania tego szczególnego dokumentu (np. posiadający udokumentowane polskie pochodzenie), nie będą musieli podróżować w tej sprawie do stolicy. 

Nowe rozporządzenie ws. Karty Polaka

Obywatele Ukrainy przebywający w naszym kraju będą mogli złożyć wniosek o Kartę Polaka w mieście wojewódzkim, położonym najbliżej miejsca ich aktualnego zamieszkania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych już przygotowało odpowiednie rozporządzenie, które ma to ułatwić.

Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESELWsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESELMartyna Kowalska

Karta Polaka wydawana w urzędzie wojewódzkim

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych „dzięki przyjętym przez Radę Ministrów przepisom, które wejdą w życie w ciągu najbliższych tygodni, złożenie wniosku o Kartę Polaka będzie łatwiejsze – obywatele Ukrainy podlegający przepisom ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka będą mogli złożyć wniosek w każdym urzędzie wojewódzkim, zgodnie z miejscem ich pobytu w Polsce, a nie tak jak we wcześniej obowiązujących przepisach – jedynie w konsulatach RP poza granicami naszego kraju”

W obecnej sytuacji, państwo polskie spełni ustawowy obowiązek, który umożliwia złożenie wniosku mimo zawieszenia działalności znacznej części konsulatów RP na terenie Ukrainy z powodu prowadzonych tam działań wojennych. 

Kto będzie mógł złożyć wniosek o Kartę Polaka?

Wspomniane wnioski będą mogli złożyć zarówno ci obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej posiadali Kartę Polaka, jak również i ci, którzy będą wnioskować o ten dokument pierwszy raz w życiu. Dokumenty te będą mogły być odebrane tam, gdzie wnioski złożono, bez konieczności wyjazdu na Ukrainę. W związku z utrudnionym działaniem polskich konsulatów także na Białorusi i w Rosji powyższe przepisy obejmą również obywateli tych państw” – informuje MSZ. 

ZDJĘCIE: GOV.PL/DYPLOMACJA — MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RP 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!