500 zł mandatu za dramatyczne zaniedbanie wobec niepełnosprawnych dzieci

Bezpieczeństwo — to o nie szczególnie powinny dbać osoby zajmujące się usługami komunikacyjnymi. Czy tak jest? Jakie czynności powinny być przeprowadzone przez osobę kontrolującą stan pojazdu?

500 zł mandatu za dramatyczne zaniedbanie wobec niepełnosprawnych dzieci
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 16 marca 2023

Busy oraz autobusy przewożące dzieci i osoby niepełnosprawne powinny mieć aktualne przeglądy, ubezpieczenia — to bardzo ważna sprawa! Niedawno przeprowadzono kontrolę takiego pojazdu. Jakie były jej wyniki?

Zaniedbania mazowieckiego przewoźnika

Niestety — nie każdy zachowuje się odpowiedzialnie. Raptem tydzień temu (7 marca) na terenie jednej z warszawskich szkół dokonano kontroli pojazdu przewożącego uczniów. Czynność sprawdzenia wykonali pracownicy ITD (Inspekcji Transportu Drogowego). Nie wyszła ona dobrze — w pojazdach wykryto aż 8 usterek. 

Wezwanie policji do skontrolowania autokaru. Mamy dowód, że wartoWezwanie policji do skontrolowania autokaru. Mamy dowód, że wartoMartyna Kowalska

Stwierdzono na przykład:

  • pojawianie się komunikatu o awarii silnika,
  • brak identyfikacji, że pojazdem przewożone są dzieci (oznaczenia tablicą koloru żółtego),
  • awaria filtra DPF,
  • fotele znajdowały się w miejscach, które nie są do tego przystosowane,
  • na wyposażeniu brakowało trójkąta ostrzegawczego.

Jak widać — kontrola nie wyszła dobrze. Kierowca busa stracił dowód rejestracyjny, nie mógł dalej prowadzić pojazdu. Musi także opłacić mandat w wysokości 500 zł. Aby kontynuować pracę musi dokonać niezbędnych napraw.

Konieczność kontroli pojazdów

Taka czynność powinna być wykonywana nie tylko w przypadku dowozów dzieci. Kontrola może być również przeprowadzona przed wyjazdem na wycieczkę, kolonie, czy na ferie. Przed takim wyjazdem nauczyciel lub rodzic powinien wykonać telefon na policję. Aby zaoszczędzić kłopotów dobrym pomysłem jest wcześniejsze umówienie się z funkcjonariuszami policji, tak aby mieć pewność, że obowiązki zawodowe nie przeszkodzą w pojawieniu się na miejscu wyjazdu.

Jak i gdzie możesz sprawdzić stan autokarów? Ferie 2023Jak i gdzie możesz sprawdzić stan autokarów? Ferie 2023Małgorzata Łaziuk

Najważniejszą czynnością kontrolną jest sprawdzenie, czy kierowca nie znajduje się pod wpływem alkoholu — nie można prowadzić pojazdu pod jego wpływem, a także po imprezie.

Kontrolowany jest stan techniczny autobusu, warunku przejazdu. Sprawdza się także układ kierowniczy, zawieszenie, sprawność hamulców i opon.

Odpowiedzialność — taką cechę powinni posiadać przedsiębiorcy. Z pewnością zapewni ona zyski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!