Rozmowy telefoniczne - jak zadbać o bezpieczeństwo?

Dzieci, młodzież, dorośli,  osoby starsze — dziś z telefonu komórkowego korzystają osoby z różnych grup wiekowych. Ten sprzęt towarzyszy ludziom w codziennych sytuacjach: pozwala uwieczniać ważne chwile aparatem, prowadzić rozmowy, głosowe i wideo, korzystać z mediów społecznościowych.

Rozmowy telefoniczne - jak zadbać o bezpieczeństwo?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 28 lutego 2023

Czy wiecie, że podczas rozmów telefonicznych można zostać ofiarą przestępstwa, a z konta mogą zniknąć pieniądze, ktoś może zamówić usługę, czy wziąć pożyczkę? Czy można przeciwdziałać takim sytuacjom?  Jakich danych nie powinno się przekazywać przez telefon? Co może się z nimi stać? 

Kontakt przez telefon — bezpieczne prowadzenie rozmów

Kanały sprzedaży są różne: zamówienia na dane produkty można składać podczas wizyty w siedzibie przedsiębiorstwa, czy przez Internet. Niekiedy jednak nie ma możliwości do niej dotrzeć osobiście, a nie każdy radzi sobie ze składaniem ich w e-sklepie. 

Jeżeli kontakt telefoniczny nastąpił ze strony firmy warto zadbać, aby poznać jej nazwę. Konsultant powinien przedstawić się oraz wyraźnie wymówić dane przedsiębiorstwa (bardzo często tworzy się nazwy nieznacznie różniące się od tych bardzo znanych — może to mieć na celu wprowadzenie w błąd).  Wiarygodność i opinie warto sprawdzić internecie podczas rozmowy lub, jeśli nie ma takiej możliwości — poprosić o późniejszy kontakt.

Gigantyczne rozmiary oszustwa na… duplikat karty SIMGigantyczne rozmiary oszustwa na… duplikat karty SIMMichał Górecki

Dziś przez telefon kontaktują się różne firmy zapraszając na pokazy medyczne, kołder, czy naczyń kusząc gwarantowanymi upominkami. 

W przypadku chęci zrezygnowania z zakupu za pośrednictwem produktu lub usługi istnieje taka możliwość — dlatego, że umowa została zawarta poza siedzibą firmy. Odstąpić od umowy można w ciągu czternastu dni.

Podczas rozmowy telefonicznej można paść ofiarą oszustw: na policjanta, wnuczka, funkcjonariusza CBŚ, czy członka rodziny. 

Zadbaj o swoje dane osobowe — nie podawaj ich przez telefon!

Bezpieczeństwo — rzecz najważniejsza! W naszych artykułach wielokrotnie był poruszany temat związany z wyłudzaniem pieniędzy: oszuści ciągle doskonalą metody oszustw. Tym razem edukujemy, dlaczego podanie przez telefon danych osobowych może być szkodliwe.

Przede wszystkim: prowadząc rozmowę z konsultantem należy mieć pewność, że swoje dane przekazujemy odpowiednim osobom. Starajmy się przez telefon nie podawać informacji identyfikacyjnych: PESEL-u, numeru i serii dowodu, czy paszportu. Mogą one posłużyć do wyłudzenia kredytu, wnioskowania o pożyczki. Jeśli takie dane trafią do niezaufanych osób to istnieje ryzyko, że zostaną użyte do zamówienia usług, z których zrezygnowanie może być czasochłonne.  Może to się wiązać między innymi z udowodnieniem faktu, że nie została podpisana żadna umowa. W przeciwnym przypadku mogą zostać nałożone kary umowne za rezygnację przed czasem.  

Podczas rozmowy telefonicznej nie powinno się także przekazywać nikomu kodów BLIK — pozwalających na potwierdzenie wykonania operacji bankowych, przelewów, opłacenie zakupów, czy, jeśli została wykorzystana nieuwaga i została zainstalowana jakakolwiek aplikacja pozwalająca na podejmowanie działań na koncie.

Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Podają się za UODO i wyłudzają… dane osobowe!Anna Malinowska

Jeśli nastąpi sytuacja, że zostały one pozyskane — powinno się jak najszybciej zastrzec dokumenty oraz wyrobić nowe. Jeśli istnieje podejrzenie, graniczące z pewnością, że dane trafiły w niepowołane ręce to należy ten fakt zgłosić na policji.

Warto też uważać, by nie odbierać telefonu słowami “tak słucham”: ich użycie pozwala na daleko idące manipulacje. Można wykorzystać je do wyrażenia zgody, co może mieć skutki finansowe. Oczywiście istnieje możliwość, aby udało się to odkręcić, jednak sprawa wymaga dużego zaangażowania, jest trudna i czasochłonna.

Najważniejszą zasadą jest słuchanie intuicji — w razie wątpliwości należy się rozłączyć. Takie zachowanie pozwoli ochronić swoje oszczędności, a także pozbyć się kłopotów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!