Gigantyczne rozmiary oszustwa na… duplikat karty SIM

Aż 300 tysięcy złotych straciła z bankowego konta mieszkanka powiatu lubartowskiego na Lubelszczyźnie. Oszuści, okradli kobietę dzięki … wyrobionemu u operatora duplikatowi jej karty SIM. Policja publikuje wizerunek domniemanego oszusta. 

Gigantyczne rozmiary oszustwa na… duplikat karty SIM
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 września 2021

Oszustwo na kartę SIM

Jak udało się ustalić policji, sprawcy wyrobili i operatora sieci komórkowej duplikat karty SIM z numerem telefonu należącym do mieszkanki województwa lubelskiego. W ten sposób otworzyli sobie drogę do zatwierdzania operacji finansowych, po włamaniu na konto pokrzywdzonej. 

Jak wyjaśnia policja, Na numer telefonu zgłaszającej przyszła wiadomość sms od operatora sieci, że zgodnie z dyspozycją operator przyjął zlecenie wymiany karty sim. Karta sim pokrzywdzonej została zdezaktywowana. W tym samym czasie zadzwoniła ona do banku, w którym posiadała rachunki bankowe i została poinformowana o wypłacie środków z obu kont bankowych na łączną kwotę ponad 300 000 złotych. Kobieta natychmiast zgłosiła sprawę kradzieży w lubartowskiej komendzie”.

Co to jest smishing?Co to jest smishing?Martyna Kowalska

Czy da się wykryć oszukujących na duplikat karty SIM?

Policji (jak na razie) udało się odzyskać ponad 200 tysięcy złotych ze skradzionej puli. Do sprawy zatrzymana została także 32-letnia mieszkanka stolicy. Ustalono, że część pieniędzy wpłacono w jednym z kantorów w Słupsku (Pomorskie). Pod tym linkiem policja publikuje wizerunek mężczyzny, który miał dokonać tej transakcji, a także numery telefonów, pod które powinny się zgłaszać osoby rozpoznające domniemanego oszusta. 

Wiadomo też, że cały czas w tej sprawie śledczym udaje się ustalać kolejne okoliczności i fakty z nią związane. 

Jak nie dać się oszukać?

Jeśli nagle zauważymy, że karta SIM w naszym telefonie przestała działać, lub dostaliśmy SMS o wydaniu duplikatu karty, natychmiast zgłośmy sprawę do banku. Mogło się zdarzyć, że ktoś w naszym imieniu wyrobił jej wtórnik i chce zaatakować nasze konto bankowe. Strzeżmy także swoich danych osobowych, a w szczególności loginów i haseł do bankowości elektronicznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!