UOKiK: Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rusza z kampanią społeczną przypominającą zasady inwestowania. Regulator przypomina, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Warto pamiętać o tym szczególnie teraz gdy rekordowo niskie oprocentowanie lokat, sprawia, że szukamy różnych form inwestycyjnych. 

UOKiK: Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 września 2021

Ryzyko utraty pieniędzy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dostrzega potrzebę edukowania społeczeństwa w zakresie inwestowania pieniędzy. Tym bardziej że wysoka inflacja i niskie oprocentowanie kredytów sprzyjają poszukiwaniom przeróżnych form inwestycji. 

Oprócz akcji, obligacji czy walut, na rynku nie brakuje ryzykownych mechanizmów, takich jak tokeny, czy kryptowaluty. W sieci bez większych przeszkód znajdziemy także oferty pomnażania majątku na surowcach naturalnych, metalach szlachetnych, a nawet dziełach sztuki, dobrach luksusowych, zwierzętach hodowlanych oraz znaczkach pocztowych. „Inwestować możesz praktycznie we wszystko, jednak bądź świadomy ryzyka wpłaconych pieniędzy” – przypomina UOKiK. 

Inwestycja w ziemię. Na co uważać?Inwestycja w ziemię. Na co uważać?Martyna Kowalska

Ostrożność przy inwestycjach alternatywnych

UOKiK zwraca uwagę na fakt, że spora część propozycji, jakie możemy znaleźć w internecie, do złudzenia przypomina oferty bankowe lub inwestycyjne, oferowane przez „konwencjonalnych” graczy rynku finansowego. Bywa, że zasady inwestowania i funkcjonowania mechanizmów inwestycyjnych nie są opisane w oficjalnych dokumentach, a np. w filmikach czy wpisach blogerów pt. „white paper”. Spora część jest publikowana wyłącznie w obcych językach. 

Kto oferuje inwestycje alternatywne?

Regulator zauważa, że inwestycje alternatywne, często realizują małe lub mało znane firmy, które często ulegają przekształceniom, zmianom. Często mechanizmy inwestycyjne opierają się na technologiach mobilnych, mediach społecznościowych, lub innych, stosunkowo nowych technologiach, jak np. BlockChain. Wszelkie rozliczenia są dokonywane elektronicznie i nierzadko opierają się na kryptowalutach. 

W ocenie prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego - nowoczesne technologie, szeroki dostęp do internetu, płatności elektroniczne i globalny rynek wpływają na dostęp konsumentów do wielu ofert inwestycyjnych. Przedsiębiorcy na wiele sposobów próbują nas skłonić do powierzenia właśnie im naszych oszczędności, najczęściej kusząc wysokimi zyskami. Warto jednak dokładnie sprawdzić nie tylko spodziewane lub deklarowane zyski, ale i koszty, jakie poniesie konsument, a także możliwe do zrealizowania straty, które mogą nas pozbawić w całości zainwestowanych oszczędności” – powiedział. 

Kampania społeczna dotycząca inwestycji

Szef UOKiK-u zaleca szczególną ostrożność w przypadku alternatywnych narzędzi inwestycyjnych. Zaznacza, że nie warto inwestować w coś, czego do końca nie jesteśmy w stanie zrozumieć lub wydaje się „zbyt dobre, aby było prawdziwe”. I właśnie dlatego startuje kampania społeczna „Policz się i nie przelicz się!”. Sporo materiałów na ten temat można znaleźć na stronie internetowej UOKiK

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!