Czym jest strefa zamieszkania? Co może kierowca, pieszy, użytkownik hulajnogi?

Charakterystyczny, prostokątny, niebieski znak z kilkoma piktogramami: pieszego, dziecka z piłką, samochodu oraz domu, wpisał się w krajobraz polskich osiedli. Oznacza on tzw. strefę zamieszkania, czyli obszar o specyficznych przepisach drogowych. Czym jest strefa zamieszkania?

Czym jest strefa zamieszkania? Co może kierowca, pieszy, użytkownik hulajnogi?
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 września 2021

Strefa zamieszkania – co to takiego?

Zgodnie z przepisami, strefa zamieszkania to obszar, który obejmuje drogi publiczne oraz inne drogi, na których obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Jej granice są oznaczone znakiem D-40. Ten sam znak, przekreślony czerwoną linią oznacza wyjazd z tej strefy. Najczęściej spotykany jest on na terenie zarówno dużych osiedli mieszkaniowych jak i ulic z gęstą zabudową domków jednorodzinnych i szeregowych. Coraz częściej strefa zamieszkania jest ustalana także w centrum miast, gdzie radni zdecydowali się wprowadzić znaczne spowolnienie ruchu, a także w okolicach szkół. 

Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Michał Górecki


Przepisy obowiązujące w strefie zamieszkania

Na terenie strefy zamieszkania, nie można jeździć szybciej niż 20 km/h. Auto możemy zaparkować wyłącznie w miejscach odpowiednio wyznaczonych. Co więcej, zarządca drogi nie ma obowiązku umieszczania dodatkowego oznakowania ostrzegającego przed progiem zwalniającym lub przejściem dla pieszych. Jeśli opuszczamy strefę zamieszkania mamy obowiązek ustąpić pierwszeństwo wszystkim uczestnikom ruchu – pieszym oraz innym pojazdom. 

Dlaczego na terenie strefy zamieszkania nie ma przejść dla pieszych?

To pytanie, dość często zadają mieszkańcy tych stref, wnioskując do władz lokalnych o takie oznaczenia. Faktycznie, takie przejścia nie są tam w ogóle potrzebne, bowiem piesi mają pierwszeństwo na całym obszarze strefy zamieszkania. 

Faktem jest również, że zarządcami dróg na terenie stref zamieszkania, często są instytucje, które nie są związane z ruchem drogowym – może być to na przykład wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Wprowadzenie stref ułatwia więc im działanie, a wnioski o namalowanie przejścia dla pieszych od mieszkańców mogą być odrzucane jako bezzasadne. 

Hulajnogi elektryczne w strefie zamieszkania

20 maja 2021 r. weszły w życie przepisy, które nareszcie określają ramy prawne dla poruszania się np. hulajnogami elektrycznymi, które od tego momentu zostały włączone do grona pojazdów. Zgodnie z prawem, użytkownik hulajnogi może rozpędzić się do 20 km/h, ale musi bardzo uważać na pieszych, którzy mają bezwzględne pierwszeństwo. 

Co więcej, na terenie strefy zamieszkania, z hulajnogi elektrycznej może skorzystać dziecko młodsze niż 10 lat, jednak wyłącznie pod opieką dorosłego. W tym przypadku strefa zamieszkania jest jedynym miejsce, gdzie jest to możliwe zgodnie z prawem. W każdym innym miejscu bezwzględne zastosowanie ma wspomniana granica wieku.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!