Tylko nie zgub się w tym lesie!

Na ten moment czekają grzybiarze. Koniec wakacji, jesień, zbieranie grzybów. Dla niektórych to sposób na zarobek, dla innych hobby, przyjemność. Jednak kiedy zbyt mocno pochłoną Cię poszukania podgrzybków, prawdziwków, maślaków możesz nie zauważyć, że zboczyłeś z trasy i znalazłeś się w miejscu, z którego nie wiesz, jak trafić na leśną ścieżkę.

Tylko nie zgub się w tym lesie!
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 14 września 2021

Kto najczęściej gubi się w lesie?

 - Wraz z wysypem grzybów w lasach rośnie ryzyko zaginięć grzybiarzy. Najczęściej gubią się w lesie starsze osoby, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu — informuje Policja.

 Dla policjantów to czas, kiedy zgłoszeń o zaginięciach jest szczególnie dużo, dlatego apelują oni o rozwagę.

 - Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Policjantom często ten okres kojarzy się z poszukiwaniem zagubionych grzybiarzy, gdyż podczas wyprawy nietrudno zagubić się w terenie. Pamiętajmy, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności i do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo - przekazuje Policja.

Dlaczego dochodzi do zaginięć w lesie?

Wielu amatorów grzybobrania jest kompletnie nieprzygotowanych na wyprawy do lasu. Czasami zdarza się, że nawet nie wiedzą w jakiej miejscowości pozostawili swój samochód. 

Mandat za zbieranie grzybów. Zobacz, kiedy możesz go dostaćMandat za zbieranie grzybów. Zobacz, kiedy możesz go dostaćMichał Górecki

- Policjanci apelują, aby zwłaszcza osoby starsze nie wybierały się samotnie na zbieranie grzybów, gdyż to właśnie ich dotyczą największe zagrożenia. Seniorzy bardzo często tracą orientacje w terenie lub też słabną. Do odnalezienia przed zmrokiem zagubionej w lesie osoby konieczne jest zaangażowanie w poszukiwania dużych sił i środków policji oraz funkcjonariuszy pozostałych służb ratunkowych. Takich sytuacji można uniknąć, zachowując większą czujność i przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa - dowiadujemy się od mł. asp. Pauliny Harabin z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku (mazowieckie).

Pamiętajmy!

Kilka prostych zasad pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnego finału grzybobrania:

1. Nie wybieraj się na grzybobranie zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie

2. Nie chodź do lasu w pojedynkę, najlepiej zabierz ze sobą kogoś, kto zna teren

3. Realnie oceń swoje możliwości i czas, jaki masz zamiar spędzić w lesie

4. Nie oddalaj się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszasz, jeśli teren jest Ci nieznany

5. Zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłoś ten fakt Policji

6. Zabierz latarkę i elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziesz bardziej widoczny

7. Podaj domownikom przybliżony, planowany czas powrotu

8. Kontroluj i zapamiętaj punkty odniesienia oraz charakterystyczne elementy.

Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas wypraw do lasu. - Nie przeceniajmy swojego zmysłu orientacji w terenie i zadbajmy o własne bezpieczeństwo - zwraca uwagę mł. asp. Paulina Harabin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!