Dotkliwe kary za wypalanie traw

Utrata unijnych dotacji, wysoka grzywna, a nawet więzienie – takie dotkliwe kary grożą osobom, które wbrew apelom strażaków, przyrodników oraz specjalistów z dziedziny rolnictwa prowadzą wiosenne wypalanie traw. Zbyt wiele osób zapomina, że takie działanie jest bardzo szkodliwe dla przyrody i grozi poważnym pożarem groźnym nie tylko dla mienia, ale także ludzkiego życia.

Dotkliwe kary za wypalanie traw
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 września 2021

Dlaczego wypalanie traw jest zakazane?

Wypalanie traw na łące zbyt często wymyka się spod kontroli. Ogień potrafi szybko się rozprzestrzeniać, zagrażając nawet odległym zabudowaniom. Taka praktyka przynosi ogromne szkody dla środowiska naturalnego. Nie mówimy tutaj tylko o zanieczyszczeniu powietrza, ale także o stratach dla flory i fauny. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniała o ubiegłorocznym pożarze w granicach Biebrzańskiego Parku Narodowego, z którym walka trwała ponad dwa tygodnie.

Niestety mimo licznych apeli, wiele osób lekceważy dobre rady i wznieca ogień, który trawi całe połacie łąk, sprowadzając bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzi i zwierząt.

Mandat za plamę oleju pod samochodemMandat za plamę oleju pod samochodemMartyna Kowalska

Wypalanie traw a jakość gleby

Od dekad wśród wielu rolników panuje sprzeczne z prawdą i wynikami badań przekonanie, że wypalanie łąk sprawia, że późniejszy odrost trawy jest szybszy i bujniejszy. Bzdura. Ogień trawiąc rośliny, wyjaławia glebę. Na wiele lat pozbawia ją cennych substancji zmagazynowanych przez lata.  Warstwa próchnicy zostaje zniszczona podobnie jak całe kolonie małych zwierząt i owadów.

Co grozi za wypalanie traw?

Wypalanie traw jest w Polsce surowo karane. Dwie ustawy – o ochronie przyrody oraz o lasach wprowadzają bezwzględny zakaz wypalania łąk i pastwisk. Jeśli występek zostanie potraktowany jako wykroczenie, grozi za nie kara nagany, aresztu bądź grzywny mieszczącej się w przedziale od 5.000 do 20.000 złotych.

Dużo poważniejsze konsekwencje grożą osobom, które wypalając trawy spowodują pożar, który doprowadzi do zniszczeń zabudowań, utraty zdrowia lub śmierci człowieka. W takich przypadkach zastosowanie będzie miał kodeks karny, który przewiduje za taki czyn karę pozbawienia wolności sięgającą 10 lat!

Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjneRośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjne Michał Górecki

Utrata dopłat unijnych za wypalanie traw

Aby skutecznie zniechęcić rolników do praktykowania wypalania traw na łąkach, pastwiskach czy innych gruntach rolnych zostały wprowadzone przepisy, które może nałożyć Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Osoby, którym udowodniono wypalanie traw, utracą bezpośrednie płatności bezpośrednie oraz obszarowe. W grę wchodzi ich obniżenie o 25%, a w przypadku powtarzającego się łamania wspomnianych przepisów, także utratę całej kwoty wsparcia za dany rok. Jak widać, tego rodzaju zwyczaj porządkowania terenów rolniczych jest zupełnie nieopłacalny. Warto z niego zrezygnować i zdecydować się na inny sposób na wiosenne porządki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!