fb

8 tysięcy zarzutów dla pary oszustów

Osiem tysięcy zarzutów usłyszała para z woj. śląskiego, która od 5 lat zajmowała się oszukiwaniem przedsiębiorców. Mężczyzna i kobieta organizowali pomoc potrzebującym dzieciom, jednak do adresatów wsparcia trafiała jedynie niewielka część zebranych środków. Reszta była przywłaszczana przez oszustów.

8 tysięcy zarzutów dla pary oszustów
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 września 2021

Oszukiwali darczyńców

W 2018 roku policja natrafiła na trop firmy, która pod przykrywką rzekomej pomocy dzieciom wyłudzała pieniądze od osób, które oferowały wsparcie finansowe. Szybko okazało się, że proceder sięga 2016 roku. Co ciekawe, podejrzani już wcześniej byli notowani przez policję. 

Na celowniku 34-latka i 31-latki znaleźli się przedsiębiorcy. Jak się okazało, dokonali około ośmiu tysięcy oszustw. Scenariusz działania zaczynał się od rozmowy telefonicznej do wybranej firmy i prośby o wsparcie finansowe. Jak relacjonują funkcjonariusze - „Temat rozmowy zawsze skupiał się na pomocy dzieciom, które przebywają w domach dziecka lub na oddziałach szpitalnych. Ta informacja powodowała, że przedsiębiorcy chętnie wspomagali ich działalność. Już na wstępie przestępcy prosili o zadeklarowanie kwoty, na jaką mogą liczyć. Wiedząc, jakimi datkami będą dysponować, tylko za ich niewielką część kupowali drobne rzeczy, aby w ten sposób zachować pozory swojej działalności” – wynika z ustaleń policji. 

Oszukiwał szefa. Usłyszał 25 zarzutówOszukiwał szefa. Usłyszał 25 zarzutówMichał Górecki

Kradzież pieniędzy ze zbiórek na chore dzieci

Do dzieci znajdujących się w potrzebie trafiały drobiazgi takie jak poduszki, książki, piłki rehabilitacyjne, których wartość stanowiła ułamek deklarowanych przez darczyńców kwot. 

Co więcej, para starała się, aby po odebraniu „pomocy” przez placówkę, zostało im wystawione specjalne podziękowanie lub wcześniej przygotowany druk potwierdzenia odbioru. Oszuści doskonale wiedzieli, co robili, bo w tych dokumentach nie figurowała żadna informacja o wartości przekazanych darów. 

Tego typu pisma były potem przedstawiane darczyńcom wraz z fakturami wystawianymi na… całą kwotę deklarowaną przez przedsiębiorców. Najczęściej darczyńcy opłacali te faktury kurierom, przez których przekazywane były wspomniane dokumenty.

Faktury za pomoc, której faktycznie nie było

Policjanci ustali, że taki mechanizm działania „pozwolił oszustom ukryć fakt zabierania większości wpłaconych środków, pomimo utrzymywania w przekonaniu darczyńców, że na zakup potrzebnych rzeczy przeznaczyli całą przekazywaną kurierom kwotę”.

Wiadomo już, że para działała na terenie całego kraju i naciągnęła prawie 8000 przedsiębiorców, którzy byli przekonani, że właśnie pomogli potrzebującym dzieciom. Łączna suma strat oszacowana przez pokrzywdzonych to niemal 830 tys. złotych. Jak podkreślają pokrzywdzeni, w tym procederze nie straty finansowe są najbardziej dotkliwe, a ich nadszarpnięte zaufanie do organizacji pomagających potrzebującym” – informuje policja. Podejrzanym, za popełnione czyny grozi nawet 8 lat więzienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!