KAS będzie przestrzegała uczniów przed hazardem

Ogólnopolska akcja edukacyjna, której celem jest przestrzeganie uczniów przed nielegalnym hazardem, została wznowiona przez Krajową Administrację Skarbową. Do tej pory w zajęciach wzięło udział 110 tys. osób. Fiskus czeka na zgłoszenia od szkół w tej sprawie.

KAS będzie przestrzegała uczniów przed hazardem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 września 2021

Jak chronić młodzież przed hazardem?

Do tej pory akcja „Hazard? Nie daj się wciągnąć” została zrealizowana podczas 1.660 spotkań zorganizowanych w szkołach na terenie całego kraju. Patronem wydarzenia jest resort edukacji i jest ono częścią działań w zakresie profilaktyki uzależnień.

Według Krajowej Administracji Cyfrowej głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na takie zagadnienia jak uzależnienie, problemy finansowe oraz wyizolowanie społeczne, które są następstwem nadmiernego korzystania z gier o charakterze hazardowym wśród młodszej części społeczeństwa. Akcja jest skierowana do uczniów klas 7. i 8. szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej odbiorcami są także rodzice i nauczyciele” –poinformowano w komunikacie. 

Grasz w te gry? To popełniasz przestępstwo! Resort ostrzegaGrasz w te gry? To popełniasz przestępstwo! Resort ostrzegaMonika Świetlińska


Zagrożenia młodzieży związane z hazardem

Krajowa Administracja Cyfrowa zwraca uwagę, na fakt, że bardzo często młodzież nie jest świadoma tych zagrożeń. Hazard w sieci często traktowany jest przez nich jako „niewinna rozrywka”. Choćby dlatego osoby organizujące nielegalne kasyna internetowe pozwalają początkowo (w ramach promocji) na grę za darmo. Efektem takiego działania jest późniejsze uzależnienie młodego człowieka od gry, jednak już za prawdziwe pieniądze. 

Wirtualne żetony – czy są niebezpieczne?

Bardzo podobnym mechanizmem jest oferowanie tzw. wirtualnych żetonów, którymi można się posługiwać w trakcie kolejnych rozgrywek. Może to być np. ruletka lub poker – wszystko w atrakcyjnej formie wizualnej z realistycznym dźwiękiem i wciągającym przebiegiem. Specjaliści nie mają wątpliwości, że nawet hazard internetowy, bez angażowania faktycznych środków, może wciągać i ekscytować młodego odbiorcę. 

Jak zapobiegać uzależnieniom od hazardu?

KAS informuje, że „każda zainteresowana szkoła może zgłosić swój udział w akcji wysyłając e-maila na adres koordynatora ze swojego województwa. Więcej informacji i kontakt do koordynatorów znajdują się na stronie: gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!