Ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalona

14 poprawek Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym odrzucone przez Sejm. Nowela trafiła na biurko prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Czy ten ją podpisze?

Ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalona
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 9 lutego 2023

14 poprawek Senatu

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Następnie trafiła ona do Senatu, gdzie wprowadzono 14 poprawek. Zakładały one zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych — do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów. 

Zarząd Banku Spółdzielczego przywłaszczył 54 mln zł, w tym pieniądze klientówZarząd Banku Spółdzielczego przywłaszczył 54 mln zł, w tym pieniądze klientówJoanna Gościńska

Ponadto na mocy tych poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej — Izbę Dyscyplinarną SN — uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie "testu bezstronności" mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.

Sejm przeciw poprawką Senatu

Sejm nie poparł senackich poprawek. Za ich odrzuceniem głosowało 233 posłów, 207 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu. — Dobrze się stało, że jaskrawię gwałcące Konstytucję poprawki Senatu, zostały odrzucone. Nie zmienia to jednak zasadniczej opinii na temat nowelizacji, której konstytucyjność wciąż budzi zasadnicze wątpliwości — powiedział Aleksander Stępkowski, rzecznik SN w komentarzu dla PAP.

Na biurko prezydenta RP, Andrzeja Dudy trafiła, więc nowelizacja, którą w połowie stycznia uchwalił Sejm. Nowela w takim kształcie zakłada, że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie — jak obecnie — Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. 

Co grozi za włamanie i kradzież samochodu?Co grozi za włamanie i kradzież samochodu?Joanna Gościńska

NSA miałby przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje również zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.

Andrzej Duda ma teraz 21 dni na podpisanie, zawetowanie lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!