Legia Akademicka. Co to takiego?

Trwa VI edycja projektu “Legii Akademickiej”. Publiczne uczelnie mogły do 10 lutego zgłaszać swój udział w tym ciekawym działaniu. Ministerstwo Edukacji i Nauki organizują go wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej. Szkolenie wojskowe skierowane jest do studentów i absolwentów uczelni.

Legia Akademicka. Co to takiego?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 13 lutego 2023

Jakie są cele organizacji “Legii Akademickiej”? 

Projekt “Legii Akademickiej” realizowany jest na mocy porozumienia Ministra Obrony Narodowej i Ministra Edukacji i Nauki. Zostało ono zawarte 12 stycznia 2023 roku. W projekcie ma wziąć udział 50-70 uczelni z terenu Polski. 

Zajęcia edukacyjne, w których wezmą udział studenci i absolwenci mają mieć dwie części: szkolenie teoretyczne i praktyczne. Główny cel pierwszej, teoretycznej części to opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu wojskowości. Ma być ona niezbędna do odbycia części praktycznej — ćwiczeń wojskowych realizowanych w jednostkach.

Szkolenia dla studentów w ramach tak zwanego modułu podoficerskiego mają trwać 13 godzin (szkolenie programowe). Do tego należy doliczyć 2 godziny egzaminu. Razem 15 godzin. Szkolenia części teoretycznej mają się zakończyć do 30 maja br. 

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska

Jakie uczelnie mogą brać udział w projekcie? 

Warunkiem uczestnictwa w projekcie, poza wysłaniem stosownego zgłoszenia było podleganie pod nadzór Ministra Edukacji i Nauki. Mogą w nim zatem brać udział uczelnie publiczne oraz uczelnie niepubliczne, które w roku akademickim 2021/2022 kształciły co najmniej 200 studentów na studiach stacjonarnych. 

Kryteria wyboru, brane pod uwagę przy rekrutacji są następujące: 

Ile kosztuje realizacja projektu? 

MEiN na realizację projektu ma przeznaczyć około 1 milion złotych. Wysokość dotacji na organizację szkolenia dla jednej grupy to 5300 zł. Projekt ma zostać zrealizowany w całości do 30 czerwca 2023 r. Więcej informacji na jego temat uzyskasz klikając TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!