Biden w Polsce. Co chce przekazać naszym rodakom?

- Od 20 do 22 lutego Prezydent Joseph R. Biden Jr. uda się do Polski. Spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, aby omówić naszą współpracę dwustronną, a także nasze wspólne wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i wzmocnienia odstraszania NATO — oświadczył Biały Dom.

Biden w Polsce. Co chce przekazać naszym rodakom?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 lutego 2023

Ponownie w Polsce

- Na moje zaproszenie z kolejną wizytą do Polski przyjedzie Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Polska będzie też współgospodarzem szczytu wschodniej flanki NATO i USA. Nasze relacje sojusznicze są silniejsze niż kiedykolwiek — napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Prezydent Joe Biden na spotkaniu ze swoimi żołnierzami w RzeszowiePrezydent Joe Biden na spotkaniu ze swoimi żołnierzami w RzeszowieMonika Świetlińska

Joe Biden spotka się także z przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), aby potwierdzić poparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Sojuszu. 

- Ponadto prezydent Biden wygłosi przemówienie przed pierwszą rocznicą brutalnej i niesprowokowanej inwazji Rosji na Ukrainę, odnosząc się do tego, jak Stany Zjednoczone zgromadziły świat, by wesprzeć naród ukraiński w obronie wolności i demokracji oraz jak będziemy nadal stać po stronie narodu ukraińskiego tak długo, jak to będzie konieczne - czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Z okazji rocznicy inwazji

Jak podał Notes from Poland, wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce pod koniec miesiąca, z okazji pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę, będzie „historycznym momentem”, który podkreśli siłę stosunków polsko-amerykańskich i poparcie Waszyngtonu dla Ukrainy – powiedział ambasador USA Mark Brzeziński.

- Jestem dumny, że w tej chwili jestem ambasadorem w Polsce. Cały świat patrzy teraz na Polskę i dlatego przyjeżdża tu prezydent Biden — kontynuował Brzeziński.

Joe Biden spotka się z Andrzejem Dudą oraz z Wołodymyrem Zełenskim.

Przemówienie Joe Bidena

Ponadto 21 lutego Polacy będą mieć okazję osobiście zobaczyć Bidena na dużym zgromadzeniu. 

Prezydent Biden przyleci do Polski. O czym chce rozmawiać z Andrzejem Dudą?Prezydent Biden przyleci do Polski. O czym chce rozmawiać z Andrzejem Dudą?Monika Świetlińska

“Serdecznie zapraszamy we wtorek 21 lutego 2023 r. na wystąpienie prezydenta Joe Bidena. Wystąpienia odbędą się w Arkadach Kubickiego (ogrody Zamku Królewskiego). Drzwi otwierają się o 14:00. Aby wziąć w nim udział, musisz przejść kontrolę bezpieczeństwa. Duże torby, plecaki, znaki, plakaty, flagi i parasole nie będą dozwolone. Proszę się ciepło ubrać” — napisał Biały Dom.

Prezydent USA podziękuje polskiemu społeczeństwu za sposób, w jaki przyjęło ukraińskich uchodźców.

- Polacy zrobili coś niezwykłego, to była taka szybka mobilizacja społeczeństwa… I zdecydowanie powinniśmy trochę pomóc w tym ciężkim zadaniu – powiedział w Polsacie ambasador.

Fot. Prezydent.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!